На 18 декември по новия църковен календар се възпоменава св. Модест, патриарх Йерусалимски, както и пророците Анания, Азарий и Масаил. Както при всеки църковен празник, и този е свързан със спазването на определени традиции. Ето какви са обичаите, поверията и забраните на тази дата. Свети Модест е роден в Севастия Кападокийска (днешна Мала Азия) в християнско семейство.
Още от младежките си години проявява влечение към монашеския живот и приема монашество. По-късно става настоятел на обителта на преподобния Теодосий Велики в Палестина. През 614 г., по време на персийското нашествие, когато Йерусалимският патриарх Захарий е пленен, Модест поема временното управление на Йерусалимската църква. Той полага усилия за възстановяване на разрушените християнски светини, включително храма на Гроба Господен и храма във Витлеем. След завръщането на патриарх Захарий и неговата последвала кончина, Модест е избран за патриарх на Йерусалим през 632 г. Почива на 18 декември 634 г. на 97-годишна възраст.
В българската народна традиция Свети Модест е почитан като покровител на земеделците и овчарите, особено в района на Странджа, където скотовъдството е основен поминък. Празникът е посветен на здравето на домашните животни. На този ден впрегатните животни като биволи, коне и волове не се впрягат в работа. Жените месят и раздават специални обредни хлябове и пити, намазани с много олио, "за да е мазен вратът на добитъка".
В домовете, където добитъкът често боледува, пред иконата на светеца се поставят малки яремчета или рогца от алуминий, а понякога и от сребро, с надеждата за защита и здраве на животните. Раздават се погачи и варено жито.Тези обичаи и вярвания отразяват дълбоката връзка между религиозните традиции и ежедневния живот на хората, като подчертават значението на Свети Модест като защитник на земеделците и техния добитък.