НОВИНИ


Изгарянето на въглища бележи исторически връх през 2024 г. Най-много - в Китай

3 2729 18.12.2024
Изгарянето на въглища бележи исторически връх през 2024 г. Най-много - в Китай

Използването на въглища се очаква да достигне исторически връх през 2024 г. в световен мащаб, съобщи Международната агенция по енергетика в сряда (18 декември). Това се случва в година, която със сигурност ще бъде най-горещата в историята.


Въпреки призивите за спиране на изгарянето на най-мръсното изкопаемо гориво, водещо до изменението на климата, енергийният надзорен орган очаква глобалното търсене на въглища да достигне рекордно високи нива за трета поредна година, предаде Euroactiv.

 

Учените предупредиха, че затоплящите планетата парникови газове ще трябва да бъдат драстично намалени, за да се ограничи глобалното затопляне и да се избегнат катастрофални въздействия върху Земята и човечеството.





По-рано през декември програмата на ЕС за наблюдение на климата „Коперник“ съобщи, че 2024 г. ще бъде най-горещата в историята, засенчвайки рекорда, поставен  миналата година.

 

Докладът на МАЕ „Въглища 2024“, публикуван в сряда, обаче прогнозира, че светът ще достигне пика на въглищата през 2027 г., след като отчете 8,77 милиарда тона тази година.

 

Това ще зависи от Китай, който през последния четвърт век е консумирал 30% повече въглища от останалите страни в света взети заедно, отбелязва МАЕ.

 

Нарастващото търсене на електроенергия в Китай беше най-значимата движеща сила зад увеличението, като повече от една трета от въглищата, изгаряни в световен мащаб, се използват в електроцентралите на страната.

 

Рекордно китайско търсене

 

Въпреки че Пекин се стреми да диверсифицира източниците си на електроенергия, включително чрез експанзия на слънчевата и вятърната енергия, МАЕ посочва, че търсенето на въглища в Китай през 2024 г. ще достигне 4,9 милиарда тона – което само по себе си е още един рекорд.

 

Нарастващото търсене на въглища в Китай, както и в нововъзникващите икономики като Индия и Индонезия, компенсира продължаващия спад в развитите икономики.

 

Този спад обаче се забави в Европейския съюз и Съединените щати. Използването на въглища там ще намалее съответно с 12 и 5 процента, в сравнение с 23 и 17 процента през 2023 г.





С предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, който многократно е наричал изменението на климата „измама“, много учени се опасяват, че второто му президентство ще разводни климатичните ангажименти на най-голямата икономика в света.

 

Добивът на въглища също достигна безпрецедентни нива, надхвърляйки девет милиарда тона добив за първи път, като водещите производители Китай, Индия и Индонезия отчитат нови производствени рекорди.

 

Енергийният надзорен орган предупреди, че експлозията в жадните за енергия центрове за данни, задвижващи появата на изкуствен интелект, също е вероятно да повиши търсенето на въглища за производство на електроенергия.

 

Докладът от 2024 г. обръща прогнозата на МАЕ от миналата година, че използването на въглища ще започне да намалява след пика си през 2023 г.

 

На годишния форум на ООН за изменението на климата в Дубай миналата година страните обещаха да се откажат от изкопаемите горива.





Но последващите действия тази година опровергаха това обещание, а експерти предупредиха, че неуспехът да се удвои това важно обещание на COP29 в Азербайджан рискува да застраши усилията за борба с изменението на климата.

 

МАЕ, която бе създадена след петролната криза от 1973 г., е смятана за „водещия енергиен авторитет в света“.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама