Швеция обмисля да преразгледа изграждането на междусистемната връзка с Германия, но поставя условие – реформата на германския пазар на електроенергия. Според шведския министър на енергетиката Еба Буш, Германия трябва да раздели своя пазар на зони за наддаване, за да се намалят цените и зависимостта от внос. Само при такава промяна проектът за 700-MW Hansa PowerBridge между Северна Германия и Южна Швеция може да продължи, пише Oilprice.
Решението на Швеция идва след предупреждения от Норвегия, че може да прекъсне свои интерконектори с Германия и други европейски страни заради прекомерния износ, довел до неприемливо високи вътрешни цени. Швеция се намира в сходна ситуация и затова временно замразява проекта Hansa PowerBridge.
Друг голям проблем за енергийните пазари в Европа остава нестабилното производство на енергия от вятър и слънце. Те често създават периоди на свръхпроизводство, следвани от недостиг, което засилва ценовите колебания – от стойности под нулата до значително над средните за кратки периоди.
Еба Буш също отправи критики към Германия за закриването на ядрените ѝ електроцентрали и отказа да подкрепи ядрената енергия на ниво ЕС. Докато предишните шведски правителства поддържаха антиядрена позиция, настоящият кабинет променя курса и залага на ядрената енергия като ключов източник за бъдещето.
По отношение на норвежкото предупреждение за ограничения в износа, Буш нарече това "тъжен момент за Европа", тъй като сигнализира за разпад на взаимосвързаността в енергийната система на континента. В контекста на всичко това, ЕС продължава да залага на плана за изграждане на повече междусистемни връзки между страните-членки, целейки подобряване на енергийната сигурност. Въпреки това, засилената нестабилност на пазара поставя под въпрос ефективността на тези стратегии.