НОВИНИ


ISW: Лъжите на Путин за войната и икономиката на Русия

8 2561 20.12.2024
ISW: Лъжите на Путин за войната и икономиката на Русия
личен архив

Руският президент Владимир Путин каза, че е трябвало да наруши примирието с Украйна през 2014 г., като започне войната още по-рано, когато беше помолен да обмисли решението си за нападение от 2022 г.


Русия е трябвало систематично да се подготви преди ВОЙНАТА и невярно твърдеше, че Русия "спонтанно" нахлу в Украйна през 2022 г., след като Украйна "директно" обяви, че няма да спазва Споразуменията от Минск II. Путин отговори на медиен въпрос по време на годишната си телевизионна пресконференция на Direct Line на 19 декември.

 

Това пише в поредния анализ на бойните действия в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).

 

Споразуменията от Минск II бяха изключително благоприятни за Русия, като наложиха набор от ангажименти на Украйна, която предаде основните елементи на украинския суверенитет и позволи на руските подставени лица, подкрепяни от руските военни сили, да продължат да окупират районите, които бяха завзели по време на първоначалните си нахлувания през 2014 г. споразуменията не налагат задължения на Русия - която беше страна в преговорите като предполагаем неутрален посредник.

 

Те установиха "прекратяване на огъня", което руските проксита непрекъснато нарушаваха с руска подкрепа. Споразуменията от Минск II също приеха фалшивия руски наратив, че руските подставени лица в Украйна са независими от Москва, а Путин настоя Украйна да спази ангажиментите си, въпреки че подставените лица, действащи директно по заповеди от Москва, нарушиха собствените си задължения.

 

Споразуменията не изискват от Русия да изтегли въоръжените си сили от окупираните райони на Украйна и Русия използва позиции в окупираните райони като плацдарм за пълномащабното нахлуване през 2022 г.

 

Путин настоя, че преговорите с Украйна трябва да се основават на същите искания, които той направи преди инвазията и в момента на най-големите териториални придобивки на Русия, въпреки факта, че Украйна е осигурила Киев и е освободила голяма част от територията, която неговите сили държаха по това време. Путин каза по време на пряката линия, че е готов да води преговори с Украйна без предварителни условия, че всички преговори трябва да се основават на това, което Русия и Украйна са се договорили по време на преговорите в Истанбул през март 2022 г., когато руските войски настъпваха към Киев и в цялата източна и южна Украйна и върху "реалностите, които се развиват на място днес".

 

Путин повтори, че исканията, които направи в Министерството на външните работи (МВнР) през юни 2024 г. - украинските сили да се изтеглят от цялата област Луганск, Донецк, Запорожие и Херсон, преди Русия да може да се съгласи на прекратяване на огъня или мирни преговори - все още са в сила .

 

Проектодоговорът, който е резултат от преговорите между Украйна и Русия в Истанбул през март 2022 г., гласи, че Украйна ще бъде постоянно неутрална държава, която не може да се присъедини към НАТО, и налага ограничения на украинската армия, подобни на тези, наложени от Версайския договор на Германия след Първата световна война, ограничаваща въоръжените сили на Украйна до 85 000 войници.

 

Исканията на Русия в Истанбул бяха главно по-подробни версии на исканията, които Путин отправи през месеците преди да започне пълномащабната инвазия през февруари 2022 г., включително "демилитаризация" и неутралитет на Украйна.

 

Позоваването на Путин на условията, които той се опита да наложи на Украйна, когато вярваше, че инвазията му може да успее за няколко дни и след това, по-късно, докато силите му все още се придвижваха към Киев, отразява неговата прогнозирана увереност, че той може напълно да победи Украйна във военен план въпреки огромните неуспехи Оттогава Украйна нанесе удари по руските сили. Руските сили настъпваха към Киев и напредваха в южна, източна и северна Украйна, докато преговорите в Истанбул продължаваха през март 2022 г.

 

Украинските сили оттогава изтласкаха руските сили далеч от Киев и осигуриха града и околностите му от наземна атака, докато провеждаха контраофанзиви, които изтласкаха руските сили далеч от град Харков и освободиха Херсон, както и много други територии. Представители на Кремъл многократно се позовават на концепцията за "реалностите на място" по отношение на руския напредък на бойното поле, но реалностите отразяват демонстрираната способност на Украйна да го обърне.

 

Настояването на Путин за пълната капитулация на Украйна отразява неговото убеждение, че Русия печели и ще надживее решимостта на Украйна и Запада. Путин вероятно няма да приеме по-малко споразумение, освен ако украинските сили не нанесат други значителни неуспехи на бойното поле на Русия и не му покажат, че не може да спечели военно. По време на Пряката линия Путин заяви, че бойната готовност на Русия е най-високата в света и че руската отбранителна индустриална база произвежда всичко, от което се нуждае руската армия.

 

Путин заяви, че ситуацията на бойното поле се променя значително в полза на Русия и че руските сили напредват по цялата фронтова линия. Путин се похвали, че руските сили не напредват на "100, 200, 300 метра", а на квадратни километри и че руските сили напредват, за да постигнат целите, които Путин е поставил за войната. Скоростта на напредване на руските сили в Курска област и Украйна обаче напоследък се забави, независимо от реториката на Путин. ISW оценява, че руските сили са напредвали със скорост от приблизително 27,96 квадратни километра на ден през ноември 2024 г., но са напредвали само със скорост от приблизително 17,1 квадратни километра на ден между 1 декември и 18 декември.

 

Артикулираната теория на Путин за победата предполага, че руските сили ще могат да продължат постепенно, пълзящо напредване за неопределено време, ще попречат на Украйна да проведе успешни, оперативно значими контранастъпателни операции срещу руските сили и ще спечелят война на волята и изтощение срещу украинските сили.

 

Тази теория за победата се основава на предположенията на Путин, че Русия може да надживее и да преодолее западната помощ за сигурността на Украйна и продължаващите усилия на Украйна да окомплектова и оборудва своята армия и че Западът ще изостави Украйна. Западните лица, вземащи решения, могат да опровергаят тези предположения и да принудят Путин да преговаря на база, приемлива за Съединените щати, Украйна и Европа, като докажат волята си да продължат да подкрепят Украйна и дадат възможност на украинските сили да нанесат значителни неуспехи на бойното поле на Русия.

Путин повтори фалшивия разказ, че президентството на украинския президент Володимир Зеленски е нелегитимно, отчасти, за да обвини Украйна за забавянето на преговорите и да събере подкрепа за пълна украинска капитулация сред руското население, което все повече иска войната да свърши. Путин невярно заяви, че Зеленски е нелегитимен президент на Украйна и че всеки правителствен орган, сформиран под негово президентство, е като цяло нелегитимен.



Путин също повтори твърдението, че украинската Върховна рада е единственият легитимен орган на управление в Украйна.

 

ISW по-рано забеляза, че служители на Кремъл използват невярно четене на украинската конституция и украинския закон, за да делегитимират правителството и суверенитета на Украйна.

 

Путин твърди, че украинското правителство е нелегитимно след революцията на Евромайдан през 2014 г. и използва това невярно твърдение, за да оправдае пълномащабното нахлуване в Украйна.

 

Информационният канал на Кремъл ТАСС съобщи на 19 декември, че най-популярният въпрос, който руските граждани са задавали на пресконференцията на Пряката линия, е бил кога ще приключи войната.

Путин вероятно популяризира фалшивия разказ за нелегитимността на Зеленски пред умореното от войната местно население на Русия, за да постави условия да се обвинява Украйна, а не Русия, за липсата на преговори за прекратяване на войната при неговите условия и за да получи подкрепа за отстраняването на легитимно украинско правителство — едно от продължаващите максималистични искания на Русия.

 

SW наблюдава проучване на общественото мнение, публикувано през октомври и ноември 2024 г., което показва, че руското население е все по-заинтересовано от прекратяване на войната в замяна на руски териториални отстъпки. ISW оцени, че руските власти са все по-загрижени от намаляващата обществена подкрепа за войната.

 

Путин продължава да оправдава решението си да даде приоритет на руските настъпателни операции в Донецка област пред прогонването на украинските сили от Курска област. Той заяви по време на пряката линия, че не се съмнява, че руските сили ще изтласкат украинските сили от Курска област и обеща възстановяването на всички селища под руски контрол, но отказа да предостави точен график за завършване на руската операция за повторно превземане на останалата част от Курска област.

 

Путин твърди, че отказва да предостави точна времева линия, защото руските военнослужещи незабавно ще започнат по-агресивни опити за връщане на останалата част от област Курск, независимо от загубите в жива сила. Путин абсурдно намекна, че това противоречи на кодекса за поведение на руската армия.

 

Твърдението, че руските официални лица се интересуват от загубите на човешка сила, е иронично, като се има предвид, че Русия е дала 125 800 жертви през септември, октомври и ноември 2024 г. в замяна на малко над 2000 квадратни километра печалби - приблизително 53 жертви на квадратен километър спечелен.

Руското военно командване даде приоритет на настъпателните операции и напредъка в направленията Покровск, Курахово, Угледар и Велика Новосилка през последните пет месеца (от около юли 2024 г.) за сметка на изтласкването на украинските сили от Курска област и твърдението на Путин, че иска да избягването на увеличени загуби на жива сила в Курска област вероятно има за цел да оправдае забавените усилия на Русия да си върне Курска област за руската общественост.

 

Путин очевидно се смущава да признае, че има нужда севернокорейските сили да изтласкат украинските сили от руска територия, въпреки откровеността му относно отношенията Русия-Северна Корея. По-специално, Путин не спомена Северна Корея през всичките четири часа и половина на пресконференцията си за пряка линия и вместо това подчерта руската 155-а морска пехотна бригада (Тихоокеански флот, Източен военен окръг[EMD) за участието й в бойни операции в Курска област .

 

Руски блогъри наскоро приписаха превземането на Плехово, Курска област, отчасти на елементи от 155-та морска пехотна бригада и севернокорейските сили, а един блогър твърди, че елементи от две неуточнени руски бригади са поели отговорност за превземането, въпреки че севернокорейските сили са имали превзеха селището без помощта на руските сили.

 

Съобщава се, че севернокорейските сили са се обучавали в руски военни съоръжения в Приморски край, включително във Владивосток, където е базирана 155-та морска пехотна бригада.

 

Решението на Путин да не признае приноса на севернокорейските сили в бойните операции вероятно поставя ограничения върху степента на помощта, която Русия може да получи от Северна Корея, тъй като Путин се опитва да сведе до минимум доказателствата за тяхната помощ. Кремъл много вероятно ще се бори да прикрие по-голям брой севернокорейски сили, които се бият в Курска област или в самата Украйна, например.

 

Путин продължава да се фиксира върху руската балистична ракета "Орешник" като част от нейното неядрено възпиране, целящо едновременно да принуди Запада да вземе решения, благоприятни за Русия, и да осигури на Путин отклонение от неговия неуспешен разказ за дрънкане на ядрено оръжие. Путин твърди, че "Орешник" е ракета със "среден и по-малък" обсег с обсег между 1500 и 5500 километра и че съвременните западни системи за противовъздушна отбрана не могат да прихванат "Орешник".

 

През последните седмици Путин се насочи към изтъкване на техническите спецификации на ракетата "Орешник", което вероятно ще създаде страх и несигурност относно щетите, които може да нанесе "Орешник", и ще окаже натиск върху партньорите на Украйна да ограничат украинските удари срещу военни цели в Русия с оръжия, предоставени от Запада.

 

Наскоро Путин подчерта неядрените способности на "Орешник", които вероятно ще осигурят отклонение от ядрената му позиция, тъй като действията на Украйна и Запада предизвикват ядреното дрънкане на оръжие на Кремъл всеки път, когато Кремъл го използва. ISW по-рано оцени, че няма нищо ново за възможностите на "Орешник" и Русия вече притежава ракети, които западната противовъздушна отбрана вероятно не може надеждно да свали.

 

Самохвалството с военния капацитет на Русия пренебрегва реалността на сериозните и непоносими загуби, които тя претърпя, за да напредне сравнително по-бързо в Донецка област през последните месеци. Руските сили напреднаха по-бързо в Украйна и Курска област през септември, октомври и ноември 2024 г., отколкото през първите осем месеца на 2024 г. — но руските сили едновременно претърпяха увеличени загуби и през този период.

 

Министерството на отбраната (МО) на Великобритания съобщи, че руските сили са достигнали средно 1523 човешки жертви на ден и над 45 000 на месец през ноември 2024 г., тъй като Русия приоритизира напредъка в Източна Украйна - ново най-високо ниво за войната досега.

 

Русия е изразходвала значителен процент от оперативните си резерви за своята настъпателна кампания през 2024 г. в Донецка област. Говорителят на групата на украинските сили Хортица полковник Назар Волошин заяви на 19 декември, че руските сили са изразходвали значителна част от своите оперативни резерви, които Русия е натрупала през 2024 г. в преследване на печалбите в направленията Купянск, Покровск, Курахово и Времивка, а украинският военен наблюдател Костянтин Машовец съобщи през октомври 2024 г., че руските сили са възнамерявали да се ангажират по-голямата част от оперативните им резерви са формирани от Северната групировка войски и Централния военен окръг (ЦВО) към тези направления.

 

Руските сили все още трябва да превземат над 8000 квадратни километра, за да постигнат дългогодишната цел на Русия да завземе цялата Донецка област и вероятно ще продължат да търпят значителни загуби в жива сила, ако Русия продължи да провежда засилени настъпателни операции в Донецка област през 2025 г.



Путин продължава лъжливо да представя руската икономика като силна и стабилна, като същевременно прехвърля вината за икономическите проблеми върху Руската централна банка. Путин характеризира руската икономика като "стабилна и надеждна", но призна, че темповете на инфлация са достигнали 9,2 до 9,3 процента и нареди на Централната банка да "снижи тези нива на земята".

 

Путин заяви, че Русия е силна държава, която става по-силна и по-независима през последните две-три години от пълномащабното нахлуване в Украйна. Путин заяви, че Русия е в състояние да "стои уверено на собствените си крака" по отношение на своята икономика и отбеляза, че Русия остава един от основните износители на храни в света, като пренебрегна да спомене продължаващия нелегален износ от Русия на откраднато зърно от окупирана Украйна. Путин намекна, че Руската централна банка и нейният ръководител Елвира Набиулина са се справили неправилно с нарастващите руски лихвени проценти и отбеляза, че икономическата политика на руското правителство има "някои недостатъци", вероятно в опит да прехвърли вината за нарастващите лихвени проценти и инфлацията върху друг руски служител . В действителност личното желание на Путин да изолира руския народ от икономическите и други въздействия на войната в Украйна вероятно възпрепятства способността на Централната банка да отговори на икономическия натиск от западните санкции и нарастващия недостиг на работна ръка.

 

Украинското правителство, за разлика от това, изглежда се справя с икономическите последици от войната по-ДОБРЕ, въпреки че също страда от опустошителни икономически последици от същата война. The Economist съобщи на 19 декември, че валутните курсове на Украйна в момента са стабилни и че украинската централна банка прогнозира, че БВП на Украйна ще нарасне с четири процента през 2024 г. и 4,3 процента през 2025 г.



Путин се опита да балансира между руските ултранационалистически искания за ограничения срещу мигрантите, зависимостта на Русия от мигрантите за справяне с недостига на работна ръка и дългосрочните демографски проблеми и необходимостта Русия да бъде позиционирана като етнически разнообразна и хармонична страна. Путин изрази подкрепата си за изискване децата мигранти да положат изпит по руски език, за да посещават училище в Русия.

 

Освен това Путин заяви, че Русия трябва да работи със страните от Централна Азия, за да подготви мигрантите, които се интересуват да се преместят в Русия, за да се адаптират към руския език, култура и закон и подкрепи създаването на отделен център в рамките на руското Министерство на вътрешните работи (МВД). отговорен за проблемите на миграцията в бъдеще.

 

Държавният глава призна, че Русия страда от недостиг на работна ръка в "стотици хиляди", но отбеляза, че Русия по-скоро би компенсирала този недостиг с нова технология, която повишава производителността на труда, вместо с неквалифициран труд мигранти.

 

ISW продължава да оценява, че Кремъл се опитва да привлече мигрантите, за да компенсира недостига на работна ръка и дългосрочния демографски спад, но че Кремъл ще се изправи пред предизвикателства при балансирането на тези усилия с ксенофобски настроените руснаци. 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама