Министерството на правосъдието предлага нови промени в съдебния закон, които включват задължение за магистратите да декларират наличните средства в криптовалута в своите имуществени декларации, подавани пред Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС). Това е част от предложените промени, които бяха публикувани за обществено обсъждане.
Ако се установи несъответствие между декларираните данни и реалните факти, Инспекторатът ще трябва да изпрати доклад на компетентните органи, ако разликата е поне 25 000 лв.
Освен това, се предлага кандидатурите за инспектори и главен инспектор към ИВСС да се правят не само от депутатите, но и от Общото събрание на двете върховни съдилища – ВКС и ВАС, както и от прокурорите от Върховната прокуратура (ВП) и следователите от Националната следствена служба (НСлС). В предложените промени се посочва, че номинации за инспектори могат да се правят и от общи събрания на окръжни, административни и апелативни съдилища, както и от пленумите на ВКС и ВАС.
Законопроектът предвижда също така ежегодно провеждане на конкурси за повишаване в длъжност и за преместване на съдии, прокурори и следователи в органите на съдебната власт. С цел ускоряване на процеса на назначения, се предлага да се ограничат актовете, които се разглеждат от конкурсната комисия при оценяването на кандидатите. Въвежда се и нов етап в оценяването, който включва събеседване по практически правни въпроси.
Допълнително се прецизира законовата разпоредба, че действие или бездействие, включително нарушаване на Кодекса за етично поведение на българските съдии, Кодекса за етично поведение на българските прокурори и следователи, което накърнява престижа на съдебната власт, ще бъде считано за дисциплинарно нарушение. Това ще важи в случаите, когато нарушаването на етичните правила не е маловажно.
В законопроекта се предвижда и задължението съдийската колегия на ВСС да одобрява автоматизираните информационни системи на съдилищата, прокурорската колегия да одобрява тези на прокуратурата и следствието, а пленумът на ВСС ще одобрява тези системи, които са общи за органите на съдебната власт, като осигурява тяхната интеграция и оперативна съвместимост.