Екипът на Доналд Тръмп е казал на европейски официални служители, че бъдещият президент на САЩ ще изиска от държавите членки на НАТО да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП, като същевременно той планира да продължи да предоставя военна помощ на Украйна, предава "Файненшъл таймс".
Според цитирани от финансовото издание лица, запознати с разговорите, най-близките помощници по външната политика на новоизбрания президент на САЩ са споделили намеренията му в дискусии с високопоставени европейски служители този месец, докато Тръмп затвърждава политиката си спрямо Европа и руската инвазия в Украйна.
По време на предизборната си кампания Тръмп се зарече да принуди Киев да започне незабавни мирни преговори и да остави съюзниците от НАТО незащитени, ако не успеят да отделят достатъчно средства за отбрана, заплашвайки по този начин най-вече европейските столици, припомня "Файненшъл таймс".
Но тъй като съюзниците на САЩ са дълбоко загрижени за способността си да подкрепят и защитават Украйна без подкрепата на Вашингтон, Тръмп сега планира да запази американските военни доставки за Киев след встъпването си в длъжност, според други три лица, информирани за дискусиите със западни официални служители, отбелязва "Файненшъл таймс".
В същото време новоизбраният държавен глава ще изиска от членките на НАТО да увеличат повече от два пъти настоящите разходи за отбрана в размер на 2% от БВП, което изискване в момента изпълняват само 23 от 32-те членки на Алианса, до 5% от БВП, споделиха за финансовото издание двама души, информирани за разговорите.
Един от източниците уточни, че Тръмп може да се задоволи и с разходи, равняващи се на 3,5% от БВП, и че планира изрично да обвърже тези по-високите разходи за отбрана с предлагането на по-благоприятни условия за търговия със САЩ.
"Ясно е, че говорим за 3 процента или повече за срещата на върха на НАТО през юни в Хага", изтъкна друг европейски служител, информиран за намеренията на Тръмп.
Съюзниците от НАТО вече обсъждат увеличаването на разходите за отбрана до 3% от БВП на срещата на лидерите през юни, но много от европейските държави членки са загрижени за трудните фискални решения, които ще бъдат необходими за това.
Ключови европейски съюзници в НАТО – включително Франция, Германия, Обединеното кралство, Италия и Полша – се срещнаха с генералния секретар на Алианса Марк Рюте и украинския лидер Володимир Зеленски в Брюксел в сряда вечерта, за да обсъдят как старият континент да адаптира отбранителните си политики в отговор на завръщането на Тръмп в Белия дом.
Германският федерален канцлер Олаф Шолц проведе телефонен разговор с Тръмп в четвъртък по време на срещата на върха на лидерите на ЕС. По-късно Шолц сподели пред репортери, че е "доста уверен, че САЩ и Европа ще продължат подкрепата си за Украйна".
Висши британски служители по сигурността пътуваха до Вашингтон по-рано този месец, за да оценят плановете на новоизбрания американски президент.
Тръмп все още е убеден, че Украйна никога не трябва да стане член на НАТО и иска незабавно прекратяване на конфликта, той вярва, че доставката на оръжие на Киев след прекратяване на огъня ще осигури като резултат "мир чрез сила", добавиха те, цитирани от "Файненшъл таймс".