На 22 декември православната църква чества паметта на Света великомъченица Анастасия. Анастасия била родом от Рим. Баща й, езичник, имал сан патриций, а майка й била християнка. На този ден имен ден, според църковния календар, празнуват Анастасия и Анастас. Празник имат и хората с имена Анастаса, Анасташа, Анастасийка, Ася, Наташа, Наста, Настя, Настас, Сийка, Сия, Стаска, Стас, Тана, Таша, Точо, Таско, Шинка и Шина.
Дъщерята се отличавала с телесна красота, добро образование, безупречен морал и впечатляваща за възрастта й мъдрост. Нейният домашен учител Хрисогон бил християнин. От него и от майка си Анастасия получила добри познания за единия истински Бог. Така от ранни години в нейното сърце загоряла пламенна вяра, която й помогнала по-късно да понесе с търпение тежките изпитания. А тя рано се запознала и със скърбите.
Още на младини се лишила от майка си, а баща й против нейната воля я омъжил за един богат и знатен римлянин езичник, човек с груб и жесток характер. Много сълзи проляла нещастната Анастасия. Едничка утеха тя намирала в молитвата и в изпълнението на своите християнски задължения. Често облечена в прости дрехи и придружена от вярната си прислужница, Анастасия посещавала тъмниците, изпълнени по това време с християни, и всякак се грижела да облекчи участта на страдащите за Христос.
Нейният мъж обаче узнал за тия посещения и й отнел тази последна утеха. Той негодувал, че Анастасия раздавала много средства на бедните, и понеже се боял тя да не разпилее за благодеяния цялото голямо наследство от баща си, съпругът започнал да се отнася жестоко към нея. След редица оскърбления той я затворил и така я лишил от всякаква възможност да помага на нещастните.
Положението на Анастасия постепенно се влошавало, защото мъжът й от ден на ден се отнасял с нея все по-сурово. Но той скоро бил изпратен от император Диоклециан със задача извън Рим и по пътя умрял. Тогава Анастасия изцяло посветила живота си на служене на Бога и на ближните. А по време на гонението на Диоклециан против християните тя била заловена и след поредица мъчения я изгорили на клада в 290 г.
По знаците на деня предците ни са гадаели какво ще е времето през следващите дни и за Нова година:
На църковния празник 22 декември църквата осъжда сквернословието и псувните, мързела, клюките, завистта и отмъстителността. Също така не трябва да се отказва помощ на нуждаещите се. Рождественските пости продължават – за постещите храненето изключва месо, мляко и яйца.
Какво не можете да правите днес според народната мъдрост: не трябва да пробивате ушите си за обеци - те ще отнеме много време, за да зараснат, а също и да плетете ръкавици. Предците ни са вярвали, че плетенето на ръкавици на този ден води до връзване на ръцете, което те са свързвали с болест или арест.
Света Анастасия се почита като застъпница и помощница на жените, особено на бременните, а също и като лечителка. На православния празник на 22 декември към светицата се отправят молитви с молби за облекчаване на страха от бъдещето, за помощ на бременните при раждане, за защита на родилките и бебетата от болести, а на семейството от беди. Света Анастасия се смята и за покровителка на затворниците.
На този ден е обичайно да се върши домакинска работа: почистване на къщата и двора, пране, миене на прозорци. Бременните жени трябва да приготвят амулети за деца или новородени - бродирани одеяла.