През изминалата 2024 г. светът отново заговори за България. Причината – българската археология с последните си разкрития. Едно от тях се намира в Петрич – и е наречено Хераклея Синтика.
Ръководителят на проучванията там е проф. Людмил Вагалински, археолог и бивш директор на НАИМ-БАН.
„Изминалата археологическа година беше успешна. Резултатите ще видим на 14 февруари – Деня на археолога, ще направим изложба с находките и с информация за тях“, каза той в ефира на bTV.
И обясни колко важна е ролята на медиите за увеличението на посетителите:
„Без медиите сме заникъде. Тази година успяхме да привлечем много големи международни медии по света с находките, които намерихме. Това е също много добра новина.“
„Това, което разбираме за Хераклея, включително и с новите находки, е, че хераклейци са били доста сплотен колектив, адаптирали са се непрекъснато във времето и да пазели и тачели паметта на своите предци и първенци“, обясни проф. Вагалински като даде пример с последните две открити статуи там.
Първата статуя според археолозите изобразява един от внуците на император Октавиан Август - Луций или Гай. Двамата братя са били синове на дъщерята на императора.
Една от теориите е, че двете статуи, намерени в Големия канал, са именно на братята.
„При нас са намерени от археолози по време на археологически разкопки и контекста, средата им, разказва много за тогавашните хора. Втората статуя например също поставя много въпроси“, уточни проф. Вагалински.