Очаква се около един милион сирийски бежанци да се върнат в страната през първите шест месеца на 2025 г., заявиха от Агенцията за бежанците на ООН за Близкия изток и Северна Африка (ВКБООН). Агенцията обаче поиска от държавите да се въздържат от принуждаването им да го направят.
Припомняме, че светкавично настъпление на бунтовниците свали от власт сирийския държавен глава Башар Асад. Събитията шокираха света и върнаха надеждата на милионите, избягали от страната по време на 13-годишната гражданска война, да се завърнат в родината си.
Бившият зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков обясни в ефира на NOVA NEWS, че някои страни са спрели да разглеждат искания за политическо убежище на сирийски мигранти.
"Други пък съобщиха, че ще започнат процес на стимулиране на завръщането на сирийци в родината им. Всички искат стабилността на Сирия, но това е сложен процес. Порочният кръг се затваря, но за да се избегне разпад, е необходимо силно централно правителство, което да контролира всички региони и враждуващи фракции. Правителството трябва да намери общ език с кюрдите и "Сирийските демократични сили". Всъщност нова бежанска вълна може да бъде предизвикана, ако етническите групи, поддръжници на Асад, се почувстват застрашени. Наскоро беше обявено, че всичкото оръжие в Сирия трябва да премине във владение на централната власт, а това трудно ще стане по мирен път", смята той.
Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество пък посочи, че около 3 млн. сирийци са в Турция.
"Те най-лесно ще могат да се върнат, ако пожелаят, поради близостта на двете страни. Споменава се и че ще има големи проблеми със здравната система на Германия, ако мнозина от 6000 здравни работници, които са емигрирали там, се завърнат в Сирия. Основният компонент на властта в Сирия е обявена от САЩ за терористична организация. Групировката все пак ще организира избори, за да се прелегитимира във властта", отбеляза експертът.