"България трябва да е по-амбициозна като държава и да не чака на подаяние. Мисля си, че финансовият министър предложи този бюджет, за да предизвика хаос и истерия сред политиците, за да ги предизвика да направят правителство". Това коментира в интервю пред БНР икономическият експерт Никола Янков.
"Бюджет 2025 година е кулминация на безотговорната фискална политика и изчерпа резервите", категоричен е той.
Незавършените големи инфраструктурни проекти според него се дължат на политическата нестабилност и на липсата на фокус, но и на некомпетентност.
"Не смятам, че служебното правителство е пречка да се извършват действия, за да се стигне до усвояване на европейски средства. Трябва хората по-сериозно да си гледат работата. Това е въпрос на професионализъм и умение, очевидно такива липсват в хората, които управляват държавата", каза Янков и изрази надежда, че през 2025 г. ще има по-компетентни и фокусирани хора в управлението.
За европейските средства и тези по ПВУ той каза:
"Със или без тези пари България трябва да се развива и да се работи за увеличаване на частните инвестиции, за да се предизвика икономически растеж. За да се развива България добре, общите инвестиции трябва да са около 30% от БВП. В момента са под 15%. На 200 млрд. лв. БВП трябва да имаме 60 млрд. лв. Държавата пари няма и затова споменах концесия. Трябва да привлечем чужди инвестиции. ПВУ е много малка част от тези 60 млрд. лв. годишно", коментира той.
Никола Янков посочи, че политиците нямат идеи как да предизвикат частните инвестиции и затова се дъвче ПВУ, евросредства: "Но това няма да доведе до забогатяване на България".
Икономистът припомни, че "при частните инвестиции не могат да се откраднат пари, там е заровено кучето":
"В бюджета, знаем, няма пари, затова има водни кризи, аварии в БДЖ и се тътрим със строителството на магистрали, имаме само два моста на Дунав. И ако разчитаме само на Господ и ЕС, това скоро няма да се промени".
За еврозоната той коментира:
"Еврозоната е основен фактор, който ще засили инвестициите в България, както и Шенген, ще застопори България в европейската орбита и ще намали политическия риск. Развързването на МРЗ от средната трябва да се направи. Това ще е глътка въздух за частния сектор, който ще създава работни места. Когато държавата вдига заплатите, изпомпва човешкия ресурс от частния сектор и конкурира частния сектор с по-високи заплати. Не на последно място трябват частни инвестиции и концесии в голямата инфраструктура. Тогава за 2025 година ще има икономически растеж без инфлация и дефицит".