НОВИНИ


Politico: Как Путин спечели изборите в Румъния?

8 2843 24.12.2024
Politico: Как Путин спечели изборите в Румъния?

Трудно е да се намери град, който да е по-централен за усилията на Запада да се противопостави на злонамерените намерения на Русия от Михаил Когълничану на румънското черноморско крайбрежие.


Тежкотоварни камиони гърмят по дъждовния път към пристанището Констанца, което по време на войната е било жизненоважен център за износ на украинско зърно. В края на града те минават покрай аерогарата на НАТО, която сега е кална строителна площадка в процес на превръщане в най-голямата база на Алианса в Европа. До 2030 г. в нея ще се преместят около 10 000 военнослужещи.





И все пак, когато жителите на града гласуваха на президентските избори миналия месец, те в огромното си мнозинство гласуваха за Калин Джорджеску - кандидатът, който по всичко личи, че е предпочитан от руския президент Владимир Путин.

 

Победата на Джорджеску доведе до криза на доверието в страната. Антибрюкселският ултранационалист, който е скептик на НАТО, изникна сякаш от нищото миналия месец, за да заеме лидерската позиция на първия тур на изборите.

 

След като досегашният президент Клаус Йоханис публикува секретни файлове, в които се твърди, че вотът е бил компрометиран от вероятно подкрепена от Русия „хибридна“ атака - и от мащабна операция за влияние на TikTok - Конституционният съд на Румъния отмени изцяло изборите.

 

Румъния все още не е преодоляла бързия възход и падение на Джорджеску.

 

Политическите партии в страната се карат помежду си, докато се опитват да съставят коалиционно правителство след провеждането на отделни парламентарни избори. Едва след приключването на това упражнение румънците ще разберат кога ще могат отново да гласуват за президент.

 

Политическото бъдеще на Джорджеску е също толкова несигурно; мнозина смятат, че той може да бъде лишен от правото да се кандидатира отново въз основа на решението на съда за отмяна.

 

Политическите анализатори, историците и следователите в Букурещ и Брюксел вероятно ще спорят с години за това доколко Кремъл или кампанията за влияние, захранвана от TikTok, са улеснили антисистемното избухване на Джорджеску.

 

Но за много обикновени румънци поне част от причините за неговия възход вече са ясни - и то с важни последици за други западни държави.

 

Отговорът, казва Оана Попеску-Замфир - директор на GlobalFocus Center, мозъчен тръст за външна политика и сигурност в Букурещ - е свързан не толкова с внезапно открита любов към Русия или крайната десница, колкото с дълбоко разочарование от това, което се възприема като далечна и безразлична политическа класа.

 

„Хората са развили тази идея, че всичко така или иначе е манипулирано, всичко се решава при закрити врати и това, което виждаш и за кого гласуваш, е много по-малко важно“, каза тя. „Представата на хората е, че политическият живот и институциите са доминирани от тези мътни мрежи от интереси... Мисля, че до голяма степен тази представа е правилна.“


„В Божиите ръце"

 

Възходът на Джорджеску е толкова внезапен и неочакван, че либералните румънци се опитват да разберат за какво се бори и откъде идва.

 

Как е възможно неизвестен авантюрист - без политическа партия, без профил в основните медии и с нулева инфраструктура на кампанията - да е на път да спечели президентския пост? Честни ли бяха изборите или измама? Как службите за сигурност не са успели да забележат случващото се?

 

62-годишният Джорджеску, който водеше кампанията си предимно в социалните мрежи като YouTube и TikTok, беше критик на Европейския съюз и НАТО, който възхваляваше Путин като патриот и обявяваше средновековния военачалник Влад Императора (известен още като Дракула) за национален герой. Изявленията му в миналото приличат на списък с най-големите попадения на алт-райт Х.

 

Джорджеску беше скептик по отношение на ваксините. Кампанията му се противопоставяше на разширяването на правата на ЛГБТ+ и, подобно на Путин, обичаше джудото. Той е изразявал възхищението си от прогерманския лидер на Румъния през Втората световна война Йон Антонеску, който е извършил Холокоста, и е бил подкрепян от неолегионерски групи с корени в Желязната гвардия - фашистка паравоенна организация от 30-те години на миналия век.





Той публично осъди ЕС, определи разположения на румънска територия противоракетен щит на САЩ като национален срам и обеща да прекрати всякаква помощ за Украйна. Често се позоваваше на вярата си, заявявайки, че не е имал разходи за кампанията, защото „ние сме в ръцете на Бога“.

 

В един от най-успешните си видеоклипове в социалните мрежи той носеше традиционна румънска риза и яздеше галопиращ бял кон. Образът беше на човек, който въплъщава родината си - плодородната земя, планините и митологията на Трансилвания, фолклорното наследство на една горда нация. Той каза, че няма партия, защото неговата партия е Румъния.


Естаблишмънтът отвръща на удара

 

Не след дълго румънският политически естаблишмънт започна да отвръща на удара.

 

В дните след шокиращата победа на Джорджеску нараснаха подозренията, че той се е възползвал от операция за намеса, подкрепена от Русия - идея, която президентът Йоханис насърчи, като разсекрети разузнавателните досиета няколко дни преди началото на втория и последен тур на гласуването.

 

Документите бяха подстрекателски, като в тях се твърдеше, че страната е подложена на „хибридна“ атака от Москва и че антизападните послания на Джорджеску са били подсилени от подобна на бот армия от 25 000 акаунта в TikTok, която в последния момент се е задействала, за да активизира поддръжниците му. Те също така поставят под съмнение законността на финансирането на кампанията му.

 

Междувременно либералните румънци се стекоха, за да подкрепят Елена Ласкони, кандидат на партията „Съюз за спасение на Румъния“, с която той трябваше да се изправи на втория тур на изборите.

 

Като дясноцентристка либералка, която изтъкваше своите проевропейски качества, Ласкони представляваше ясна алтернатива, но нямаше политическа тежест: единственият ѝ реален опит на висок пост беше работата ѝ като кмет на малък град на 150 км от Букурещ.

 

И все пак на 5 декември хиляди хора излязоха по улиците, за да засвидетелстват подкрепата си за „европейската“ идентичност на Румъния, като скандираха „свобода“ и развяваха знамена на ЕС наред с националните ленти в синьо, жълто и червено. Те планираха да гласуват за Ласкони на финалния тур на 8 декември.

 

„Избираме между Изтока и Запада“, каза 54-годишната Аурелия Подереску, която присъстваше на събитието. „За нас НАТО и ЕС означават сигурност за нашите деца и внуци.“

 

Много от събралите се на Университетския площад бяха млади хора. Някои от тях обаче си припомниха ужаса на революцията от 1989 г., при която кървавите улични протести и сблъсъците с армията в крайна сметка доведоха до свалянето на диктатора Николае Чаушеску, но на висока цена: 1100 души загубиха живота си.

 

„Тогава бях на 18 години и чух, че хората стрелят“, казва Подереску. „Днес изпитвам същия страх. Не можем да се върнем към онова време.“





На следващия ден дъжд се изсипа над центъра на Букурещ и напои площада, където се бяха събрали протестиращите. Малко след обяд, когато дневната светлина вече се изцеждаше от небето, най-висшите съдии в Румъния произнесоха решителната си бомба.

 

С единодушно решение Конституционният съд на Румъния анулира резултатите от изборите, като се позова на нередности на първия тур и изрази загриженост относно финансирането на кампанията.

 

В рамките на няколко часа държавните институции започнаха да издирват лицата, стоящи зад кампанията на Джорджеску. Наемниците, които той нае за охрана, бяха арестувани, а в колите им беше открито оръжие. Твърди се, че те са били на път към столицата с намерение за насилие.

 

Полицията нахлува в дома на ключов финансов поддръжник на Джорджеску. Данъчните служители започнаха разследване на самия Джорджеску и на малката армия от инфлуенсъри в TikTok, за които се твърди, че са получили пари, за да популяризират кандидатурата му. Някои от тях вече са избягали от страната.
„Корупцията е навсякъде

 

За външните наблюдатели, които се опасяваха, че Румъния е на път да подражава на Унгария и да избере още един симпатизант на Кремъл в стила на Виктор Орбан, анулирането на изборите беше добре дошъл знак за разум.

 

И все пак в Румъния първоначалният шок от тази драконовска стъпка скоро отстъпи място на цинизма.

 

Джорджеску призова поддръжниците си да не се „предават“ и да запазят вярата си. „Днес румънската държава потъпка демокрацията“, каза той. „На този ден корумпираната система сключи договор с дявола. Аз имам само един договор - с румънския народ и с Бога.“

 

Неговият съперник Ласкони направи поразително подобно изявление. „Днес е моментът, в който румънската държава потъпка демокрацията“, каза тя. „Бог, румънският народ, истината и законът ще възтържествуват и ще накажат онези, които са виновни за унищожаването на нашата демокрация.“

 

За много обикновени румънци изминалият месец беше просто поредната глава от сложните - и често разочароващи - отношения на страната с либерализма и демокрацията.

 

Каквато и роля да е изиграл Кремъл или ТикТок за бързото издигане на Джорджеску, неговата популярност е преди всичко симптом на голямо разочарование от политическата класа.

 

„Мисля, че Джорджеску е поредната марионетка на една много лоша част от нашата култура в момента“, каза Мируна Параска, 26-годишна архитектка, няколко часа след обявяването на решението на съда, докато пиеше коктейл със съпруга си в бар в Букурещ. Но отмяната на изборите „не е добра“, особено за тези, които са го подкрепили.

 

„По-добрият демократичен начин беше да продължим с изборите“, каза тя. „Ние избираме нашия президент, така че хората имат право на избор“. „Тъжното“ за Румъния е, че не е имало по-добри кандидати, които да бъдат предложени на избирателите. „Корупцията е навсякъде“, каза тя с въздишка.


„Така наречената революция"

 

Това усещане - че цялата политическа класа е в сянка - е често срещано. То е още по-ужасяващо, защото е изразено не с гняв, а с примирение.

 

Широко разпространеният цинизъм изсмуква цветовете от разговорите за политиката в Румъния: нищо не се е променило и нищо няма да се промени, който и да спечели. Дори Джорджеску, див авантюрист в очите на Запада, „не е Хитлер“, така че хората трябва да се успокоят, според Параска.

 

Цинизмът се корени в историята на страната.

 

Ако чужденците знаят нещо за съвременна Румъния, то най-вероятно е, че страната въстана срещу комунистическия диктатор Чаушеску през 1989 г. в революция, която сложи насилствен край на бруталното му 20-годишно управление. Това беше ключов момент в края на Студената война, заедно с падането на Берлинската стена, който определи поражението на комунистическата идеология.

 

Сега обаче много румънци се питат дали революцията е била истинска. Периодът често е наричан „така наречената революция“. Партията, която пое властта от Чаушеску, Фронтът за национално спасение, включваше фигури, които преди това са били част от неговия режим. Първоначално те обещават да не се кандидатират на първите посткомунистически избори в страната, но след това партията нарушава обещанието си, затваря редиците си и запазва контрола.

 

Последва вариант на демокрация, но изборите през 90-те години бяха критикувани заради корупция и фалшифициране на вота. Макар че провалянето на конкурса за 2024 г. от страна на Джорджеску беше краен и драматичен случай, истината е, че Румъния никога не се е радвала на златен век на посткомунистическата демокрация.

 

Въпреки че страната се присъедини към ЕС през 2007 г., ползите от членството в блока не са напълно реализирани в очите на някои румънци, като политическата корупция и некомпетентност продължават, а неравенството се задълбочава.




„Разклатена“ основа

 

Членството в ЕС остава популярно, но очакванията на хората, че то ще реши проблемите на страната, бяха твърде големи и мнозина се чувстват разочаровани. Европейските лидери в Брюксел и на други места знаеха, че Румъния трябва да извърви дълъг път, за да се справи с корупцията и да наложи демократичните стандарти, които блокът очаква. Но те искаха да насърчат реформаторите в Букурещ и да предотвратят връщането на страната под влиянието на Москва.

„Ние се заблудихме“, каза Попеску-Замфир, която заедно със свои колеги през последните години алармира, че подкрепата за западната външна политика в Румъния е на „разклатена“ основа и вече не може да разчита на „значително мнозинство“.

 

Вътрешната политика също не се е променила много. Фронтът за национално спасение, който пое властта след 1989 г., даде началото на Социалдемократическата партия (СДП), която оттогава е доминиращата политическа сила в Румъния. Мнозина в страната отбелязват, че именно PSD е назначила мнозинството от членовете на Конституционния съд на Румъния.

 

Обратно в Михаил Когълничану, жителите до голяма степен не са впечатлени от политическата драма в страната си.

 

На главния път един магазин за авточасти е украсен за Коледа с поредица от лилави лампички, които примигват и изгасват във влажния сив следобед. Вътре 56-годишният Флориан Емил седи на бюрото си, а 88-годишната му майка Елена Митрофар заема стол встрани.

 

„Избираме между две лоши неща“, казва Емил. „Г-жа Ласкони не е президентски материал. А от друга страна, има много противоречия“. Майка му е по-категорична по отношение на Джорджеску. „Той е предател и трябва да бъде третиран като такъв“.

 

Малко по-нататък по пътя, обслужвайки клиенти в бистро, 17-годишната Космина Думитру казва, че някои жители се чувстват „защитени“, живеейки в непосредствена близост до базата на НАТО. Но други се притесняват, че военното струпване може да превърне града в мишена. Тъй като Украйна е наблизо, а отломки от войната попадат на румънска земя, това е разбираемо притеснение.

 

Когато обаче става въпрос за изборите, тя свива рамене. Обяснява, че е твърде млада, за да участва, но дори и да можеше да гласува, не би гласувала за никого от тях. „Те правят нещата само за себе си, а не за тази страна“.

 

Тим Рос и Андрей Поповичю, Politico. Преводът е на редакцията на ФрогНюз.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама