Асоциация "Прозрачност без граници" (АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България.
В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига 3,27 точки – индикатор за устойчиво укрепване на местните институции.
От АПБГ обясняват, че резултатите показват, че дигитализацията на административните услуги и публичността на регистрите значително са подобрили прозрачността. Ръстът на индексите на общинските администрации и кметовете се дължи на разширяване на електронните услуги, подобряване на комуникацията с бизнеса и гражданите и увеличаване на публичността на бюджетите и местните проекти.
Гражданските организации остават активен участник в процеса, като провеждат наблюдение върху институциите и насърчават въвеждането на добри практики. Въпреки това, прилагането на законите за прозрачност и защита на подателите на сигнали често е формално.
"Индексът на местната система за почтеност е инструмент за оценка, но и фактор за създаване на конкуренция между отделните общини, с цел подобряване на административния капацитет и включването на граждани в управлението. По-добрата прозрачност води до условия самите общини да стават по-атрактивни за инвестиции", подчерта в коментара си пред БНР-Радио София Калин Славов - изпълнителен директор на АПБГ.
Той посочи, че водещи общини са Бургас и Русе, следвани от София. Но "големите общини имат доста ресурси за администрация и ги поставя напред. Малките общини са под свръхнапрежение в рамките на администрацията.
"Индексът има и практическа стойност - трите ключови министерства - на финансите, на икономиката и МРРБ го имат предвид при разпределение на средства заради по-добрата прозрачност на разходите и ефективността от тях", каза още Славов.
Той обърна специално внимание на лесната обмяна на добри практики между общините, която води до много подобрения в управлението.
Пример за това е обсъждането на общинския бюджет, както и профилите на общинските съветници – информация по какви въпроси е активен всеки от тях, в какви комисии участва и т.н. Това е продуктивно и полезно за жителите на съответната община.