Коледа е, християнският свят празнува. Празнуват и всички българи тук и навсякъде по света. Но някои неща трябва да бъдат припомнени поради тяхното значение за историята и днешния ден. През 1990 г. писателят Александър Солженицин, който живее в САЩ написа: „Съветският социализъм така или иначе ще се разпадне! Няма свободни избори, няма нормална държава. Няма никакво съмнение – това нещо е мъртво“.
В Москва група съветски писатели наричат Солженицин родоотстъпник и самозванец. Вече обаче не са толкова много както по времето, когато го заклеймяват заради книгите му за архипелага ГУЛАГ и жестокостите на Сталин, от които, според него, загиват около 60 милиона съветски граждани.
Солженицин обаче казва самата истина. Социалистическата система потъва заради своята негодност, корупция и фалшива идеология, на която все по-малко хора от соцлагера вярват.
Невероятно е, но хамбургерът изиграва важна роля в подкопаването на устоите на комунизма. През януари 1990 г. в Москва е открит първият ресторант „Макдоналдс“. Събитието е потресаващо: тълпа от хиляди руснаци се нарежда на опашка и чака часове наред, за да опита „американското чудо“. Хамбургер и Кока кола – несбъднатата руска мечта и убиец на развития социализъм… Нелепо до абсурд, но факт.
На 25 декември 1991 г. президентът на СССР Михаил Горбачов предава своите пълномощия и подава оставка. Събира ръководството на комунистическата партия и обявява, че Съветския съюз е банкрутирал. Съвещанието продължава и през нощта. Някои от участниците смятат, че разпада на СССР ще предизвика кървава гражданска война.
Накрая всички се съгласяват, че краят е настъпил.
Закриването на СССР е обявено на 26 декември сутринта.
Решението е документирано с декларация на Върховния съвет на СССР, признаваща независимостта на съюзните републики и създаването на Общността на независимите държави (ОНД), макар че пет от страните я ратифицират по-късно или не я ратифицират. Предният ден президентът Михаил Горбачов, който е осми поред и последен ръководител на СССР, подава оставка и отстъпва правомощията си (включително контрола над ядрения арсенал) на президента на Русия Борис Елцин.
Вечерта в 19:32 ч. знамето на СССР на Кремъл е свалено и е издигнато дореволюционното национално знаме на Русия.
В предшестващия период от август до декември всички отделни републики, включително Русия, напускат съюза. В седмицата преди официалното прекратяване 11 републики – всички, с изключение на прибалтийските републики и Грузия – подписват Алматинската декларация за основаване на ОНД и деклариране на разпада на СССР.
Разпадът на СССР е началото на края на Студената война. Революциите от 1989 в Източна Европа и краят на СССР прекратяват десетилетията на враждебни действия между НАТО и Варшавския договор. Настъпва мирен период.
Още през 1946 г. в известната си Фултънска реч Уинстън Чърчил казва, че „Западът няма да си затвори очите пред репресиите, полицейщината и нарушаването на човешките права в страните под съветски контрол“. Казва също, че ще дойде време, когато съветската система ще се разпадне.
На 25.12.1991 г. се случва точно това.
Някои от бившите съветски републики запазват тесни връзки с Русия и сформират многостранни организации за икономическо и друго сътрудничество като Евразийската икономическа общност, Съюзната държава на Русия и Беларус, Евразийския митнически съюз и Евразийския икономически съюз. Някои стават членки на НАТО и Европейския съюз или имат желание за това, за да укрепят независимостта си от Русия.
Днес Путин се опитва с репресии и кървава война да възкреси Съветския съюз в някакъв уродлив капиталистически вариант. Украйна е страната, която той набелязва за да даде пример чрез нейното унищожаване на останалите за силата на Москва.
Това коства на Русия над 600 000 трупа на нейни военнослужещи. Значителни са жертвите и от украинска страна. Само защото кръволокът в Кремъл има психически проблеми и смята, че светът трябва да го признае за велик и непобедим.
„Днес в Русия арестуват и вкарват в затвора медици от родилно отделение, защото обсъждали войната срещу Украйна, родители на деца, нарисували войната - значи тази страна е обречена. Краят на режима е близък, това ще е край и на илюзиите на някои в Русия за велика империя от сталински тип. Заблуда, няма да стане!“, заявява известният руски журналист Александър Невзоров.
***
На 25 декември 1989 г. Върховният съд на Румъния осъжда диктатора Николае Чаушеску и съпругата му Елена на смърт. Мотивът е: извършени многобройни престъпления срещу нацията и държавата. Присъдата е изпълнена веднага и е излъчвана на живо по телевизията.
На същата дата през 1979 г. съветски войски навлизат в Афганистан. Започва първата война срещу Кабул. Още същият ден в Афганистан се разбива руски военен самолет, загиват 40 души. 10 години по-късно, през февруари 1989 г. войските на Кремъл напускат безславно Афганистан. Десетки хиляди руски воини загиват в безмислената война. Режимът на Тодор Живков, като верен съюзник на Кремъл през цялото време оказва военна и продоволствена помощ на съветската армия.
Добре е да се помнят тези неща, за да не се повтарят.
Фрог нюз