НОВИНИ


НС: Президентът да отзове ДС-дипломатите

8 5709 14.01.2011
НС: Президентът да отзове ДС-дипломатите

Парламентът излезе с декларация до държавния глава Георги Първанов, с която призова президентът да предприеме действия за отзоваването на посланниците, работили за Държавна сигурност.



Декларацията на Народното събрание бе приета днес с гласовете на 152 депутати,като единствено народните представители от БСП и един независим депутат гласуваха "против".

В документа се настоява дипломатите, сътрудничили на Държавна сигурност, да се оттеглят от задграничните си постовете. В първоначалния текст на документа ДС-дипломатите се призоваваха доброволно да се откажат от задграничните си постове, но след приета редакция по предложение на лидера на ДСБ Иван Костов, текстът бе променен. Депутатите настояват правителството да внесе законови промени, които да не позволят в бъдеще "българската дипломатическа служба да бъде излагана на риск заради връзки със секретните служби на тоталитарния режим".

"Политическата воля на българския парламент е ясна”, коментира външният министър Николай Младенов след гласуването. Все още обаче не е ясно дали министърът ще се възползва от възможностите да заобиколи президента Георги Първанов, ако той откаже да подпише указите за отзоваване на посланиците с кариера в ДС.

От всички общо 196 души, обявени от Комисията по досиетата, 90 и в момента са служители на Външно министерство. От тях 35-ма са посланици и постоянни представители, 8 са временно управляващи, четирима са генерални консули, седем оглавяват дирекции в министерството.

Засега не е ясно как ще завърши казусът с действащите посланици, след като правителството предложи те да бъдат отзовани, а президентът все още не е подписал нужните за това укази. Георги Първанов вече показа, че не приема бланкетно предложение, но обяви, че е готов да разглежда всеки конкретен случай. Този вариант обаче бе отхвърлен от премиера Бойко Борисов.

Младенов съобщи, че отзованите дипломати, които са в трудоспособна възраст, ще останат в министерството. Той заяви, че няма намерение по никакъв начин да преследва или отделя хората в МВнР на едни или на други.

"Това не е оценка за професионалните им качества", каза още Младенов.

Законови промени ще ограничат присъствието на ДС в дипломацията

Външният министър съобщи обаче, че ще изготви ясно и аргументирано предложение за хората, които ще бъдат изпратени на местата на отзованите посланици. Още този месец външно министерство ще внесе в парламента промени в Закона за дипломатическата служба, според които кандидатите за дипломатическа служба ще трябва да попълват декларация, че са съгласни да бъдат проверявани за връзки с репресивния апарат на бившата комунистическа служба.

Законът за разсекретяване на архивите на ДС (чл. 27, ал. 1. т. 2) дава възможност да се поиска от Комисията по досиетата предварителна проверка преди извършване на определени назначения.

Не е ясно дали в законовите промени ще има пряка лустрация, след като подобни предишни опити в други закони вече падаха в Конституционния съд.

Младенов обясни още, че промените ще отворят дипломатическата служба за всички професионалисти, които след конкурси ще могат да работят в нея.

"Нека затворим страницата на обвързаностите и българската дипломация да се развива модерно, без зависимости" заяви Николай Младенов.

ДСБ: Трябва пълно национално съгласие по декларацията

Лидерът на ДСБ Иван Костов призова за пълно национално съгласие по декларацията на НС заради необходимостта от "изчистване на българската дипломация".

Костов заяви, че трябва левицата да подкрепи декларацията, за да не превърне дипломатите, сътрудничили на ДС, във врагове на демократичните ценности.

Депутатът от ГЕРБ Доброслав Димитров също призова БСП да подкрепи документа, за да не стане така, че след 20 години следващото поколение пак да говори в пленарната зала за Държавна сигурност.

"Нека затворим тази страница веднъж завинаги. За да има едно по-добро утро за България”, заяви депутатът, който е вносител на декларацията.

Юнал Лютфи от ДПС заяви, че върху дипломати, работили за ДС, е легнала сянката на недоверие и те трудно биха продължили да изпълняват своите задължения.

По думите му те трябва да бъдат отзовани по цивилизован начин, без да се уронва достойнството им.

"ДПС ще подкрепи декларацията със съзнанието, че този парламентарен акт няма да послужи за уреждане на вътрешнополитически сметки, че няма да стартира лустрационна политика", заяви още Юнал Лютфи.

БСП: НС легитимира нарушение на закона

Срещу декларацията се обявиха само депутатите от БСП. Лидерът на левицата Сергей Станишев коментира, че външният министър подвежда парламента.

"Няма никакви законни основание да се предприемат действия за отзоваването на тези посланици, опитвате се да легитимирате едно нарушение на закона", заяви Станишев.

"Миналата година сте върнали 20 посланици, сега ще обезглавите още 35 посолства. И после ще хленчите, че нямате подкрепа за "Шенген", заяви още лидерът на БСП.

Според Ангел Найденов (БСП) декларацията се ползва като средство за вдигане на рейтинга на правителството и отклоняване на вниманието от провали в други сфери, като членството в "Шенген".

БСП за пореден път обвини ГЕРБ в "двоен аршин". "Със същата радост, с която приехте декларацията, декларирате, че е добре да имаме министър в правителството, който е започнал кариерата си в Седмо главно управление на ДС, където е събирана информация за всички български граждани”, посочи бившият вътрешен министър Румен Петков.

Преди ден от БСП съобщиха, че вътрешният министър Цветан Цветанов е започнал кариерата си в ДС. От Комисията по досиетата съобщиха обаче, Цветанов е бил на трудов договор като волнонаемен служител - специалист в ЦИОУ на МВР, а тази длъжност не дава основание за установяване на принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за досиетата.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама