ИНТЕРВЮ


Фатме Кунева пред ФрогНюз за чувството да си гелина - традиция на стотици години, която още живее в Рибново

4 6412 28.12.2024
Фатме Кунева пред ФрогНюз за чувството да си гелина - традиция на стотици години, която още живее в Рибново
Facebook

"Чувството да си гелина е познато за всяка жена, която е встъпвала в бракосъчетание. Ние се чувстваме така, както се чувстват жените в бели рокли, само че при нас има и наслада от усещането, че носим със себе си традиция на стотици години".


"Облеклото е индивидуално творение на всяка дама в Рибново. Декорацията е трудоемка, но пък за сметка на това крайният резултат е удовлетворяващ".

 

"Все още етнолозите не са конкретизирали точния произход на нашата сватбена традиция. Има различни мнения, но едно е сигурно – тя има много дълбоки местни корени. Според някои тя е характерна за сватбените ритуали при траките, но това трябва да го кажат специалистите. Надяваме се сега, когато сме част от националното културно богатство, учените да отделят повече време за изучаването на този сегмент от националната култура".

 

Това каза за ФрогНюз Фатме Кунева, която участва в инициативата „Мисис Гелина 2021-2024“.

 

Рибново е едно от малкото места в България, където сватбите не са такива, каквито ги познаваме - те са шаренени и различни. 

 

Тук празничните и ежедневните облекла са изключително важна част от културната идентичност и бита на общността. Те не само отразяват историята, но и спомагат за опознаване на различните стадии, през които преминава жената.

 

Жените в ежедневието си носят традиционни носии, а на сватбите отново са с тях, но още по-пременени. 

В селото неомъжените момичета се виждат със своите любими само на публични места. 

 

Девствеността на момичето се смята за нещо сакрално, затова все още се спазва традицията булката да бъде неопетнена преди брака.

 

Вижте какво разказа за ФрогНюз Фатме Кунева:

Разкажете ни малко повече за тази традиция. Как стана част от националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство?

 

На 9.12.2022 г. Общественият форум в Рибново инициира среща за излъчване на екип за подготовка на документите за кандидатстване. Формалният повод беше декларираната преди това ангажираност на президента на Република България готовност да съдейства за нашата инициатива. На събранието се излъчи група, която пое задачата. Крайният резултат е, че фондация „Креативна общност“ подготви нужните документи и задейства процедурата. Бяхме удобрени на регионално и на национално ниво.





Що се касае до традицията – все още етнолозите не са конкретизирали точния произход на нашата сватбена традиция. Има различни мнения, но едно е сигурно – тя има много дълбоки местни корени. Според някои тя е характерна за сватбените ритуали при траките, но това трябва да го кажат специалистите. Надяваме се сега, когато сме част от националното културно богатство, учените да отделят повече време за изучаването на този сегмент от националната култура.

Как се роди идеята за конкурса „Мисис Гелина 2021-2024“? Кога ще се проведе първото му издание и защо традицията се провежда в края на годината?

 

Екипът на фондация „Креативна общност“ се събрахме и решихме, че можем да бъдем полезни и да организираме нещо, което е уникално по рода си и цели да насърчи младите момичета да съхраняват традицията. Имаме много идеи и решихме да започнем с конкурса. Целта ни е да развием туризма така, че той да носи приходи за всяко семейство в Рибново.


.

Първото издание на конкурса „Мисис Гелина 2021-2024“ ще се проведе на 30.12.2024 г. Както сватбите, така и другите мероприятия се правят през зимата. Просто това е времето, в което хората са си тук на село. Ако успеем да постигнем целта, която споменах, то в близко бъдеще ще може да се провежда по всяко време, защото тук ще има бизнес възможности и хората ще са си по родните места.

 

Как върви подготовката за конкурса и колко гелини ще се включат тази година?

 

Подготовката върви по план. Основните задачи са разпределени в  колектива. Имаме екип за фондонабиране, за подготовка на танцовия състав, както и отговорник за поканите към официалните гости. Освен това имаме екип, който се ангажира с информационното обезпечаване на събитието – участия в медиите и т.н.  Резултатите засега показват, че има много сериозна активност както на участничките, така и на местната общност като цяло. В конкурса се включиха 14 прекрасни млади дами.

Кой се занимава с гримирането и облеклото на жените, декорацията изглежда доста сложна.

 

До преди няколко години гелините се подготвяха от нейните близки като майка, сестра или приятелки. От известно време гелините се изписват от една-две дами, които разкрасяват лицето на младата булка. Относно облеклото – то е индивидуално творение на всяка дама в Рибново. Декорацията е трудоемка, но пък за сметка на това крайният резултат е удовлетворяващ.


.

Какво е да си гелина?

 

Чувството да си гелина е познато за всяка жена, която е встъпвала в бракосъчетание. Ние се чувстваме така, както се чувстват жените в бели рокли, само че при нас има и наслада от усещането, че носим със себе си традиция на стотици години.


.

 

Кога се предвижда тържественото награждаване на участниците и победителите? Каква е програмата и какво ще видим в този ден?

 

Награждаването ще се проведе на 30-ти декември тази година. В програмата са предвидени традиционни хора с участието на момичетата от ансамбъла в Рибново. Ще има презентация и почетно награждаване на участниците. Очакваме доста официални гости, значими за местната общност.

 

Интервю на Констанца Илиева


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама