СВЯТ


Русия уби 298 души в полета над Донецк през 2014 г., сега свали и азербайджански самолет - загинаха десетки

0 2806 29.12.2024
Русия уби 298 души в полета над Донецк през 2014 г., сега свали и азербайджански самолет - загинаха десетки

Катастрофата на самолета на азербайджанските авиолинии на 25 декември, която вероятно е причинена от руската противовъздушна отбрана, хвърля светлина върху очевиден проблем, който Кремъл отдавна е замел под килима.


С разгръщането на войната си срещу Украйна Русия превърна въздушното си пространство в опасно място.





Руският президент Владимир Путин се извини на Азербайджан за „трагичното“ сваляне на самолета на азербайджанските авиолинии на Коледа, но не заяви, че Русия е отговорна за катастрофата. Гражданският самолет е летял в сряда от азербайджанската столица Баку за Грозни в руската Чеченска република. След като пътниците съобщили, че са чули взрив, самолетът се отклонил на стотици километри от маршрута си и се разбил близо до град Актау в Казахстан, при което загинали 38 души. Оцелели са 29 души.

 

Няколко съобщения в медиите, включително от Ройтерс, руската независима информационна агенция „Медуза“ и азербайджанската информационна агенция „Калибър“, твърдят, че пътническият самолет е бил повреден от руска ракета.

 

Ако се потвърди, че самолетът е свален от Русия, инцидентът ще повтори катастрофата на Малайзийските авиолинии от 2014 г., когато самолет, летящ над украинския регион Донбас, беше свален от руска ракета, при което загинаха всички 298 души на борда. Холандски съд задочно призна за виновни за престъплението двама руски агенти и един сепаратистки лидер.

 

Докато Украйна забрани гражданските полети над територията си часове преди началото на пълномащабната инвазия на Русия през 2022 г., Русия се ограничи до забрана на гражданските полети над регионите, граничещи с Украйна, както и над някои региони недалеч от украинската граница.

 

Полетите над останалата част от руската територия, включително над Москва и Санкт Петербург, все още са разрешени въпреки редовните атаки на украински дронове дълбоко в Русия. Летищата в градовете, разположени далеч от украинската граница, са изправени само пред временни ограничения, пише Kyiv Independent.

 

„Напълно безотговорно е, че въздушното пространство на Русия все още е отворено и че авиокомпаниите продължават да летят в тях като част от рутинни полети.“

 

„Според мен е напълно безотговорно, че въздушното пространство на Русия все още е отворено и че авиокомпаниите продължават да летят в него като част от рутинни полети“, заяви Фабиан Хофман, експерт по отбранителна политика в Осло Нуклеар Проджект, пред Киев Индипендънт. „Въздушното пространство на Русия е активна военна зона, подобно на въздушното пространство на Украйна. Всякакви граждански полети трябва да бъдат прекратени незабавно“.

 

Самолетът на азербайджанските авиолинии, който е превозвал пътници от Баку, Азербайджан, до Грозни в руската Чеченска република, се разбива на 25 декември близо до крайбрежния град Актау в Казахстан.





На борда на самолета е имало 67 души, от които 42 граждани на Азербайджан, 16 руснаци, шестима казахстанци и трима киргизстанци. Тридесет и осем души загинаха в резултат на катастрофата.

 

Катастрофата е причинена от руска ракета земя-въздух, съобщават Ройтерс, Евронюз и азербайджанските медии Caliber.az и AnewZ, като се позовават на правителствени източници от Азербайджан. Съобщението за използване на системи за противовъздушна отбрана съвпада с многобройните медийни съобщения за работеща противовъздушна отбрана в региона сутринта на 25 декември.

 

Междувременно Следственият комитет на Русия започна наказателно дело за предполагаеми нарушения на правилата за безопасност на полетите.

 

На 27 декември азербайджанските авиолинии съобщиха, че предварителните резултати от азербайджанското разследване показват, че самолетът е претърпял „физическа и техническа външна намеса“. Алиев повтори тази версия в разговора си с Путин на 28 декември.

 

Според азербайджански правителствени източници ракетата е била изстреляна от руска система за противовъздушна отбрана „Панцир-С“.

 

Съобщава се, че руските летища са отказали на самолета разрешение за аварийно кацане, което е принудило пилотите да се отклонят към Актау в Казахстан, разположен на повече от 500 км източно на противоположния бряг на Каспийско море.

 

Засега не е известно защо на самолета е било отказано право на кацане и е бил отклонен към летище, разположено на стотици километри на изток. Някои твърдят, че руският контрол на трафика умишлено е отклонил самолета към морето, където безопасното кацане би било изключително трудно.

 

Държавната авиационна агенция на Русия, Росавиация, заяви, че самолетът е бил пренасочен към Актау след сблъсък с ято птици.

 

След инцидента азербайджанските авиолинии, казахстанската Qazaq Air и израелската El Al преустановиха полетите си до Русия.

 

Ако това се потвърди, това няма да е първият случай, в който Русия сваля пътнически самолет по време на войната си срещу Украйна.

 

На 17 юли 2014 г. полет 17 на Malaysia Airlines беше свален от руските сили в Донецка област в Украйна, като всички 298 души на борда загинаха.

 

Контролираните от Русия сили първо отбелязаха свалянето на самолета, но по-късно се оттеглиха и изтриха изявленията си, когато стана ясно, че самолетът е бил граждански.

 

Русия продължи да обвинява Украйна, като разпространи фалшиви твърдения, че за свалянето на самолета са отговорни украинската противовъздушна отбрана и изтребителите на страната.

 

В един от случаите руската пропаганда представи „испански ръководител на полети Карлос“, който според руската пропаганда е видял от „контролната кула на Киев“, че самолетът е свален от украински изтребители.

 

Холандски съд установи, че самолетът е свален от руска ракета земя-въздух „Бук“. През 2022 г. двама руснаци и един украински пълномощник, работещ за Русия, бяха осъдени задочно за убийството.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама