Пушачите са призовани да се откажат от навика си за 2025 г., след като ново изследване показа, че тютюнопушенето отнема значително повече време от живота, отколкото се смяташе досега. Изследователи от Лондонския университетски колеж (UCL) откриха, че всяка цигара съкращава живота на човек с около 20 минути. Това означава, че кутия от 20 цигари може да намали продължителността на живота с почти седем часа, съобщава „Гардиън“.
Според анализа, ако пушач, който изпушва по 10 цигари на ден, се откаже от навика си на 1 януари, той може да предотврати загубата на цял ден живот до 8 януари. Ако спре до 5 февруари, той ще спечели седмица, а ако се откаже до 5 август, ще добави към живота си цял месец. До края на годината пушачът може да избегне загубата на 50 дни живот.
„Хората знаят, че тютюнопушенето е вредно, но често подценяват точно колко. Пушачите, които не се отказват, губят средно около десет години от живота си. Това са 10 години, които бихме могли да прекараме с близките си“, заяви д-р Сара Джаксън, главен научен сътрудник в изследователската група по алкохол и тютюн към UCL.
Тютюнопушенето е водеща предотвратима причина за болести и смърт, като убива до две трети от хората, които го практикуват. То е причина за около 80 000 смъртни случая годишно в Обединеното кралство и една четвърт от всички смъртни случаи от рак в Англия. Проучването, поръчано от Министерството на здравеопазването, се базира на последните данни от Британското лекарско проучване и Проучването „Милион жени“, което проследява здравето на жени от 1996 г. насам.
„Някои хора може да мислят, че нямат нищо против да изгубят няколко години живот, защото старостта често е свързана с хронични заболявания. Но тютюнопушенето не просто намалява здравословния период в края на живота, то ускорява появата на болести. Това означава, че 60-годишен пушач обикновено има здравния профил на 70-годишен непушач“, обясни д-р Джаксън.
Докато някои пушачи живеят дълго, други развиват заболявания, свързани с пушенето, и умират от тях в относително ранна възраст. Разликите зависят от различията в навиците на пушачите, като вида на цигарите, броя на изпушените цигари и дълбочината на вдишване.
Авторите на изследването подчертават, че пушачите трябва да се откажат напълно от цигарите, за да получат пълни ползи за здравето и продължителността на живота. Те добавят, че няма безопасно ниво на пушене: рискът от сърдечни заболявания и инсулт намалява само с около 50% при хората, които пушат по една цигара на ден, в сравнение с тези, които изпушват по 20.
„Спирането на тютюнопушенето на всяка възраст е полезно, но колкото по-рано се откажете, толкова по-дълъг и здравословен живот можете да очаквате“, отбелязват изследователите.
„Всяка изпушена цигара отнема ценни минути от живота, а кумулативното въздействие е опустошително не само за индивида, но и за общественото здраве и икономиката. Това изследване е силно напомняне за спешната нужда да се справим с тютюнопушенето като водеща предотвратима причина за смърт и заболявания в Обединеното кралство“, заключи проф. Санджай Агравал, специален съветник по въпросите на тютюна в Кралския колеж на лекарите.