Виновни за ситуацията с липсата на електричество в много населени места в България е обща – държавата, енергийният регулатор, ЕРП-тата, местните власти, колкото и да се опитват да фокусират вината в някой конкретно. Това каза енергийният експерт от Център за изследване на демокрацията Цветомир Николов в ефира на Нова нюз.
"Министерството на енергетиката трябва да следи за експлоатацията и готовността на всеки един енергиен обект, посочи той. Николов обясни, че при спиране на тока енергоразпределителните дружества търсят съдействието на различни институции – местни власти, горско стопанство и др. "КЕВР също има роля, но не в това да разследва инвестиционните програми, а при определянето на регулираната цена на тока да се предвидят необходимите инвестиции", каза експертът.
По негови думи електроразпределителните дружества имат фиксиран бюджет за капиталови инвестиции, което налага ограничения.
По темата за увеличението на цените на тока той посочи, че изкуственото намаляване не решава основния проблем, а именно, че има огромна дупка между пазарните цени, субсидираните цени на битовите и небитовите потребители. "Трябва да излезем от тази парадигма за постоянно субсидиране и ограничаване на цените, защото реалността е коренно различна. Ниските цени в краткосрочен план са важни за битовите потребители, но те ощетяват всички участници в енергетиката. Намалява се и броя на инвестициите", каза експертът.