Според оценки на Bloomberg Газпром ще губи около шест милиарда долара приходи от износ годишно в резултат на спирането на транзита на газ през Украйна за Европа.. Сергей Вакуленко, старши сътрудник в Центъра за руски и евразийски изследвания Карнеги Берлин, оцени щетите на пет милиарда долара.
Украйна също ще пропусне най-малко стотици милиони долари доходи, които страната е получила от използването на своята газотранспортна инфраструктура (Владимир Путин изрази сумата от 700-800 милиона долара; Ройтерс също оцени украинските загуби на 800 милиона ). И освен това ще загуби статута си на стратегически партньор на Европа в осигуряването на региона с евтини суровини от Руската федерация.
„Спирането на транзита на газ не е просто прекъсване на още една верига за доставки, това е символичен колапс на цяла една ера“, каза в коментар на Bloomberg Татяна Митрова, изследовател в Центъра за глобална енергийна политика на Колумбийския университет . „Голяма част от съветската газопреносна мрежа, която някога снабдяваше Европа с газ от Сибир, се превърна в сянка на предишното си аз.“
Междувременно повечето клиенти на Газпром от Централна Европа активно преминават към алтернативни източници на внос и плащат по-висока цена за това. Така най-голямата компания за производство на нефт и газ в Словакия, Slovensky Plynarensky Priemysel, оцени допълнителните си разходи за осигуряване на стабилни доставки по различни маршрути на 90 милиона евро и предупреди, че рисковете от енергийна дестабилизация в Европа ще се увеличат в случай на студена зима .
Газпром в коментара си за спирането на износа отбеляза, че концернът няма „технически и юридически“ възможности да продължи транзита и обвини Киев в нарушаване на споразуменията. Руското външно министерство добави , че основният бенефициент от спирането на доставките ще бъдат САЩ. Министерството на енергетиката на Украйна на свой ред нарече прекъсването на сътрудничеството „историческо събитие“, а президентът Владимир Зеленски го определи като „едно от най-големите поражения на Москва“.
Експертите не виждат риск от резки сътресения за европейския газов пазар. На търга на 2 януари в хъба TTF месечната фючърсна цена към 18:00 московско време се повиши с 3,7%, до 50,7 евро за MWh. Пазарът не е виждал толкова високи цени на суровините от есента на 2023 г.
Вероятно един от факторите за ръста на цената на газа е активното потребление на запасите от европейските подземни хранилища (ПГХ). Те вече са изчерпани до ниво под 75% и въпреки че няма място за притеснение за настоящия отоплителен сезон, планът за запълване на подземните газови хранилища за зимата на 2025/2026 г. е доста тревожен на фона на разрива на друга верига за доставки.
Според Bloomberg , в резултат на отказа на Украйна да транспортира руски тръбопроводен газ, делът на руския LNG на европейския пазар може да се увеличи. Въпреки че някои политици призовават за бойкот на този вид суровина от Руската федерация, покупките на LNG /втечнен природен газ/ все още са на рекордни нива. Много ще зависи от политиката на Доналд Тръмп в украинската посока: избраният президент на САЩ може или да отслаби санкциите срещу Руската федерация в замяна на мир, или да ги затегне, ако Кремъл откаже да деескалира на фронта.
Но анализаторите във всеки случай очакват цените на газа за домакинствата и промишлените предприятия да продължат да растат през 2025 г.
Словашкият министър-председател Роберт Фицо също обещава „радикални последици“ за целия Европейски съюз от нов кръг от газови разриви с Руската федерация . Страната му пострада най-много от спирането на транзита - само изпомпването на суровини носеше на Словакия 500 милиона долара годишно. Фицо дори заплаши Украйна с ответни мерки под формата на спиране на доставките на електроенергия.
Сега основният въпрос е дали засегнатите страни, особено Словакия, ще успеят да се споразумеят с Русия за продължаване на поне част от падналите обеми под някаква форма, отбеляза Джонатан Стърн, водещ изследовател в Оксфордския институт за енергийни изследвания.
Междувременно представител на Европейската комисия потвърди пред агенцията, че спирането на транзита през Украйна не е изненада за властите в ЕС и „ЕС е бил готов за такъв сценарий“. Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен говори за това по-рано. Тя постави за цел ЕС до 2027 г. напълно да спре доставките на полезни изкопаеми от Руската федерация.
Клиенти на Газпром в Европа все още са Сърбия и Унгария. Те получават газ по друга тръба - "Турски поток", която заобикаля Украйна. Но Русия няма да може напълно да компенсира своите загуби и загубите на други страни в региона чрез увеличаване на обема на изпомпване през "Турски поток". Друг газопровод от Руската федерация през Полша беше затворен след началото на пълномащабната война в Украйна. „Северен поток“, който беше спрян по същото време, пострада в резултат на предполагаем украински саботаж през 2022 г.
В края на 2024 г. Газпром загуби и друг дългогодишен клиент от Европа - Австрия. Местният концерн OMV прекрати договора си с руската компания заради съдебни спорове. Прекратяването на транзита през Украйна означава, че възобновяването на газовото сътрудничество между Москва и Виена вече е още по-малко вероятно.
Meduza, превод ФрогНюз