Украинският президент Володимир Зеленски на 2 януари очерта условията Русия да се съгласи на "справедлив мир". Постигането на "справедлив мир" в бъдещите преговори изисква силна украинска армия, гаранции за сигурност от западните съюзници и бъдещото членство на Украйна в НАТО и Европейския съюз (ЕС), за да възпира Русия от подновяване на агресията срещу Украйна. Това пише в поредния анализ на бойните действия в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).
Украйна не може да постигне справедлив мир с малка армия от "40 000 или 50 000 войници" - препратка към първоначалното искане на руския президент Владимир Путин по време на мирните преговори в Истанбул през пролетта на 2022 г. Украйна да се демилитаризира.
Путин и други служители на Кремъл многократно са изисквали пълната капитулация на Украйна, отстраняване на законното украинско правителство и демилитаризация на Украйна.
Украински официални лица продължават да сигнализират, че се работи за по-нататъшно увеличаване на своите способности за дронове и ракети в подкрепа на тази цел. Зеленски заяви на 31 декември, че украинските ракети и дронове са "аргументите на Украйна за справедлив мир".
Украинският премиер Денис Шмигал заяви на 3 януари, че Украйна планира да произведе около 3000 крилати ракети и най-малко 30 000 дрона с голям обсег през 2025 г.
Шмигал заяви, че отбранителната промишлена база на Украйна също ще увеличи производствения капацитет до стоки на стойност около 30 милиарда долара и ще привлече 1 милиард долара чуждестранни инвестиции през 2025 г. Telegraph съобщи на 2 януари, че Украйна работи за масово производство на крилатата ракета "Трембита", която има обсег от 90 мили, полезен товар от 40 паунда и струва 10 000 долара за производство на ракета.
Зеленски повтори на 2 януари, че украинската конституция и украинското законодателство забраняват на Украйна да провежда президентски и парламентарни избори по време на периоди на военно положение.
Зеленски заяви, че украинските власти ще могат да обмислят отмяна на военното положение, когато "горещата фаза" на войната приключи и Киев е в "силна позиция" със "силна армия, силен пакет от оръжия и сигурност гаранции." Украинският закон "За правния режим на военното положение", първоначално приет през 2000 г., гласи, че украинските власти могат да прекратят военното положение, "при условие че заплахата от нападение или опасността за държавната независимост на Украйна и нейната териториална цялост е била премахната".
Служители на Кремъл, включително Путин, многократно са използвали умишлено погрешни тълкувания на закона и конституцията на Украйна, за да твърдят, че Зеленски е нелегитимен президент на Украйна, след като страната, придържайки се към закона и конституцията, не проведе избори при военно положение през 2024 г. Украинското правителство законно не може да отмени военното положение, докато Русия продължава да напада.
Главното управление на военното разузнаване на Украйна (ГУР) съобщи, че няколко руски кораба скоро ще пристигнат в пристанище Тартус в Сирия, за да евакуират руски военни в Либия. Големият десантен кораб "Иван Грен" от клас "Иван Грен", десантен кораб от клас "Александър Отраковски" Ропуча" и товарният кораб "Спарта" трябва да пристигнат в Тартус на 5 януари, докато товарният кораб Спарта II и Иван Танкерът "Скобелев" трябва да пристигне на 8 януари, за да прехвърли руски военни на неуточнено място в Либия.