Непрекъснато вдигат лихвите по кредитите и трябва да си банков експерт, за да разбереш защо се прави това. Не може един изряден платецна парно да плаща сметките на неизрядния. Едно е да събориш една новопостроена постройка, друго е да събориш дом, в който са живели поколения.
Това заяви Константин Пенчев, омбудсман на Република България, в ефира на ТВ7.
Един от проблемите е това, че мобилните оператори подновяват автоматично договора на потребителя и ако той поиска да се откаже, плаща неустойки, каза Пенчев и продължи. „Имаме предписания до министър Цветков, който ни отговори, че всички те ще бъдат съобразени в готвените промени на закона за съобщенията”, каза Пенчев.
„Банките, например, непрекъснато вдигат лихвите по кредитите и трябва да си банков експерт, за да разбереш защо се прави това. Друг пример - за банков превод от 5 лева, плащаш 6 лева”, продължи омбудсманът. Константин Пенчев съобщи, че в момента се прави сериозно проучване и се подготвя предложение за промени, което ще бъде представено пред БНБ и комисията за защита на потребителите.
Според омбудсмана на републиката, недопустимо е да се спира парното на редовни клиенти, само защото комшията не си плаща сметките: „Това противоречи на всички основополагащи принципи на правото. Не може един изряден платец да плаща сметките на неизрядния”. Имаше преди време решение на комисията за защита на потребителите, с което Топлофикация София беше санкционирана точно за това и за щастие съдът го потвърди. После опитаха да променят закона през парламента, но за щастие това не мина, депутатите показаха разум. В момента, за мое голямо възмущение аз чета, че отново готвят подобни предложения в Закона за енергетиката, каза още Пенчев.
По думите му България има големи проблеми и с ромските гета: „Има едно решение на Комитета по социални права към Съвета на Европа, което обвинява България, че не създава условия на ромите да строят законни жилища и че държавата е търпяла ромски квартали от 30 години, а в един момента издава заповеди за събаряне. Едно е да събориш една новопостроена постройка, друго е да събориш дом, в който са живели поколения. Тези гета ги няма дори на картата”.