От перспективите за приемане на еврото зависи в кой момент банките в България ще повишават лихвените проценти за ипотечно кредитиране. Това са прогнозите на Асоциацията на кредитните посредници в България (АКПБ).
От януари до края на ноември банките са отпуснали нови ипотеки в размер на 7,2 млрд. лв., като се изключат рефинансиранията и предоговорените ипотеки, а това е ръст от 44% спрямо същия период на 2023 година. При тези конкурентни условия банките имат рекордни печалби през 2024 година и продължава битката за пазарен дял.
"Възможно е в обозримо бъдеще, ако няма забавяне на темпа на кредитиране, БНБ да въведе допълнителни рестрикции върху кредитирането. Например максималното съотношение между дълг – доход да е 45%, а не 50%, както е в други европейски страни, където този процент стига и до 30%", посочи членът на УС на АКПБ Деян Василев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Това е предпоставка за търсене на финансиране. Има забавяне на кредитирането при хората с недостатъчно самоучастие и по-ниски доходи.
"Броят ипотечни кредити се увеличава с около 7%, а ръстът на средната ипотека, която банките държат, е 11% спрямо миналия септември. Има увеличение на размера на кредитите – жилищата поскъпнаха", коментира Василев.
Председател на Асоциацията на кредитните посредници в България Александър Александров изтъкна, че през 2024 г. доста от вложенията в имоти са били с инвестиционна цел.
"Очаква се тези имоти да бъдат изведени за продажба след влизането на България в Еврозоната, когато цените на имотите вероятно ще се покачат, макар и не до нивата в Западна Европа", отбеляза Александров.