Приетите в Правна комисия промени в Закона за съдебната власт, с които се спира процедурата за избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, коментираха бившият правосъден министър Антон Станков и адвокат Петър Славов в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Промените няма как да се реализират до 16 януари, за когато е насрочен изборът на Сарафов, смята Славов. По думите му оптимистичният срок за приемане на законопроекта е четири месеца. Според него е недопустимо да се правят законодателни промени в спешен порядък. „Законодателната дейност си има правила”, уточни той.
Станков на свой ред подчерта, че продължават разговорите за правителство, което е добра новина.
„Все по-ясно става, че залогът за съставяне на кабинет е кой ще бъде главен прокурор”, категоричен е той. По негови думи самото спиране на процедурата може да подлежи на обжалване пред Конституционния съд, защото се ограничават правомощия, дадени от Конституцията.
„Ако има оспорване на приложим закон към процедурата за избор на главен прокурор, това означава, че Висшият съдебен съвет е длъжен да я спре и да изчака Конституционния съд да се произнесе, ако е допуснал искането за разглеждане”, посочи Славов. „С колеги адвокати написахме един проект на такова искане. То ще бъде разгледано от Висшия адвокатски съвет. В краткия период до 16 януари това е единственият легитимен способ за действие”, допълни адвокатът.
Станков смята, че президентът Радев най-вероятно ще откаже да назначи нов главен прокурор, което ще удължи срока за реакции на съответните институции – КС и НС. Той каза още, че се очаква да има и нов ВСС.
Според него следващият кандидат за Върховния административен съд ще бъде избиран по почти същите правила, а най-вероятно от същия състав на ВСС.
Славов алармира, че ако Сарафов бъде избран за обвинител номер 1, ще има много сериозен граждански протест. „Надявам се да се прояви разум и да бъде сезиран КС”, поясни той.