Служебният министър-председател Димитър Главчев увери народните представители, че българското правителство застава зад единството на Българската православна църква. Той изрази одобрение на промените в Закона за вероизповеданията, които утвърждават статута на БПЦ.
Поводът за изслушването му в парламента беше решението на Върховния касационен съд за вписване в регистъра на вероизповеданията на Българска православна старостилна църква:
"Позицията на Министерски съвет е константа. Българската православна църква е една и неделима. Като нейното единство е от особена важност за обществото ни при съобразяване на принципи на правовата държава и разделението на властите. Решението на въпроса с двете български православни черкви е от компетенциите на Народното събрание. Приветствам усилията на народните представители в тази насока, на Народното събрание и вярвам, че със собствени сили може да подобрим законодателната уредба и да не допускаме разединение в Българската православна църква".
Служебният министър на правосъдието Мария Павлова обясни, че на 27 декември м.г. Агенцията по вписванията е отказала на Българската православна старостилна църква вписване в регистъра на вероизповеданията заради непредставени документи. Директорът на Дирекция "Вероизповедания" към МС Георги Кръстев не изключи, че вписването на новата църква ще накърни интересите на БПЦ, включително икономически.
След въпрос на депутата от БСП Атанас Зафиров стана ясно, че българското правителство е поискало отвод на съдията от Европейския съд по правата на човека Йонко Грозев заради свързаност със защитника на Българската православна старостилна църква пред Съда в Страсбург. То обаче не е било уважено.
Правната комисия в парламента прие на първо четене на 7 януари промени в Закона за вероизповеданията. Постъпили са три предложения - от "Възраждане", ГЕРБ-СДС, и "БСП-Обединена левица".