Казусът с Българската старостилна църква влезе и в Народното събрание. Депутатите изслушаха служебния премиер Димитър Главчев и правосъдния министър Мария Павлова по темата. С голямо мнозинство парламентът гласува на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията.
Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията – на ГЕРБ-СДС, на "Възраждане" и на "БСП-Обединена левица", с които се утвърждава, че Българската православна църква е единственият представител на източното православие в България.
Пред народните представители министър-председателят обясни, че засега няма заплаха за Българската патриаршия и това няма да се промени, ако Старостилната църква не бъде регистрирана.
От няколко седмици темата се обсъжда по всички етажи на властта, включително и на срещи на президента и премиера с патриарх Даниил. До казуса се стигна, след като стана ясно, че Върховният касационен съд е дал разрешение за регистрация на Българска старостилна църква, чието наименование обаче води до противоречия.
По време на изслушването на Главчев и Павлова в парламента стана ясно, че Агенцията по вписванията е отказала регистрация на „Българска православна старостилна църква“, а в петък изтича срокът за обжалване на отказа. За да се избегнат подобни проблеми, днес депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта, с които се правят изменения в Закона за вероизповеданията. Те предвиждат да не се допуска регистрация на църкви с наименования, близки или сходни с това на Българската православна църква. Промените трябва да бъдат приети и на второ четене.
Законопроектът, внесен от Костадин Костадинов и група народни представители от "Възраждане", подчертава, че е необходимо да се попречи на допуснатата възможност за регистрация на повече от една православна църква като юридическо лице, която да използва в своето наименование името "православна".
Проектът на закон, внесен от Бойко Борисов и група народни представители от ГЕРБ-СДС, признава само Българската православна църква – Българска патриаршия, която е утвърдена по каноните на Вселенската църква и това е традиционното православно вероизповедание, което има предвид конституционната норма чл. 13, ал. 3, като това законодателно решение дава основание да се приеме, че се признават правилата на Вселенската църква относно единството, т.е., че се санкционира и зачита каноничното право, тъй като единствено съгласно неговите разпоредби Българската православна църква – Българска патриаршия е част от Вселенската църква.
Регистрираните вероизповедания могат свободно да определят своите наименования, но ясно трябва да се отличават от признатата по закон Българска православна църква.
В законопроекта, внесен от Атанас Зафиров и група народни представители от "БСП-Обединена левица", се посочи, че съгласно Конституцията разпоредбите на Закона за вероизповеданията и каноничното право Българската православна църква – Българска патриаршия е част от Вселенската църква и се признават нейните правила относно единството.
Регистрираните вероизповедания могат свободно да се регистрират, но следва да се съобразяват при определяне на своите наименования с нормата на чл. 15 от Закона за вероизповеданията, за да се изключи възможност за неправилно правоприлагане и/или тълкуване и за запазване в цялост на наименованието. На вероизповедания по заварени производства по регистрация и регистрирани до този момент се предоставя 2-месечен срок за промяна на наименованието им съгласно изискванията на чл. 15, ал. 3 от Закона за вероизповеданията.
Законопроектът на Костадинов бе приет със 140 гласа "за", 26 „против" и нито един "въздържал се".
Този на ГЕРБ-СДС също бе приет. Със "за" за него гласуваха 164 депутати, нямаше против, а 11 гласуваха с "въздържал се".
Председателят на ПГ на "Има такъв народ" (ИТН) Тошко Йорданов поиска прегласуване, защото от групата на ПП-ДБ има само двама народни представители в пленарна зала.
След прегласуване резултатът бе както следва: 176 "за", нито един „против" и трима "въздържали се" и така отново бе приет.
Проектът на закон на "Обединената левица" получи необходимата подкрепа със 176 гласа "за", нито един против и един "въздържал се".