НОВИНИ


Адът с всичките му демони: Нечовешки изтезания на пленени украинци в Таганрог - бой с пръти, ток по тялото, пръчки в ануса

24 3083 09.01.2025
Адът с всичките му демони: Нечовешки изтезания на пленени украинци  в Таганрог - бой с пръти, ток по тялото, пръчки в ануса
Адът в Таганрок

Повече от две години и половина Следствения арест за тийнейджъри в Таганрог, където преди войната бяха арестувани тийнейджъри и жени с деца, остава място за задържане на заловени украинци. Затворниците, които са били там, говорят за нечовешки условия на задържане: от първите дни - надзирателите ги бият и измъчват, след като ги обесват с главата надолу.


Бившите затворници започнаха да се връщат в следствения арест в Таганрог до есента-зимата на 2024 г., когато мнозинството украинци бяха разпръснати в други центрове за задържане в Ростовска област с по-меки условия на задържане. Но руските сили за сигурност сега сплашват тези, които са особено непокорни, заплашвайки да ги върнат обратно в Таганрог. Медиазона разказва как един обикновен руски следствен арест е превърнат в лагер за мъчения по време на войната.

 

„Мъченията протичаха по следния начин. Завързаха ми очите, ръцете и краката с тиксо. Те ме обесиха с главата надолу за краката, увиха оголени жици около пръстите мш и включиха ток с интервал от 5-7 секунди“, казва украинският военен Александър Максимчук на заседание в Южния районен съд на Ростов на Дон . „След като спряха тока, те сложиха нещо, което предполагам, че е вакуумна торба на главата ми и ме доведоха до състояние, близко до асфиксия, като едновременно с това ме удряха с юмруци в стомаха и ребрата.“


.

Според Александър той отново е бил измъчван на 11 септември 2024 г. в следствения арест-2 на Таганрог, където две години по-рано започнаха да бъдат отвеждани украински военнопленници. Максимчук не си спомня колко дълго са продължили мъченията този ден: той губи съзнание няколко пъти. След това го свестили с помощта на студена вода и амоняк.

 

Охранителите, които били 30-годишния украинец, поискали той да признае вината си в съда за участие в терористична общност и преминаване на обучение с цел терористична дейност. Руската страна повдигна подобни обвинения срещу Александър, тъй като той е служил в отряда на специалните сили на Азов , признат в Русия за терористична организация.

Като част от отряда младши сержант Максимчук защитава Азовстал в Мариупол. През май 2022 г. той, заедно с други украински военнослужещи, напуска завода, обсаден от руските сили.

 

За разлика от неподатливия Максимчук, други украински затворници като правило се съгласяват да признаят вината, за да смекчат отношението на пазачите. Те се надяват бързо да получат присъда в руски съд и да попаднат в списъка за размяна на военнопленници.

 

Онези, които имат късмета да попаднат в други следствени арести, с несравнимо по-леки условия, обикновено биват сплашени от пращането им в Таганрог - достатъчно е да откажат да сътрудничат на следствието. Центърът за задържане в този град се превърна в символ на страх, безпомощност и унижение за украинците.

 

До края на май 2022 г. около 2,5 хиляди украински войници, защитаващи Азовстал, се предадоха в руски плен. Всички те почти веднага започнаха да бъдат разпръснати из руски следствени арести в различни региони.

 

Пленени украинци са изпращани в руски затвори без никакви законови процедури, какъвто е случаят с жителя на Мариупол Дмитрий Лисовец. През април 2022 г. той се опитва да напусне Мариупол, обкръжен от руски войски, с леля си, но не успява да премине филтриране в Ростовска област. По време на разпита Лисовец не крие факта, че е служил в редиците на Украинската доброволческа армия , а по-късно по договор в Украинските въоръжени сили. Той открито се нарича патриот на Украйна, но не участваше във военните действия по време на руската инвазия.

 

До средата на юни украинецът е бил държан в следствения арест в Таганрог без никакъв процесуален статут, казва адвокатът му Григорий Крещенецки. Едва по-късно той е обвинен в тероризъм , екстремизъм и участие в незаконна въоръжена групировка. През декември 2023 г. Лисовец б осъден на 16 години затвор.


Историята на Дмитрий Лисовец става едно от първите публични доказателства, че следственият арест в Таганрог е превърнат в лагер за военнопленници на украинци, където те редовно са били измъчвани. „Те изобщо не се церемониха с украинците в този следствен арест. Те нахлуваха в килията с маски и биеха всички безразборно”, казва адвокат Крещенецки.

 

От средата на 2022 г. всеки ден има все повече украинци в центъра за задържане в Таганрог. Според местните жители, на портите на следствения арест често може да се видят пазачи във военен камуфлаж и камиони, от които извличат украински затворници. Още в първите минути охраната ги бие.

 

„С вързани ръце и превръзки на очите ни изхвърлиха от каросерията на камионите КамАЗ и под градушка от удари ни застроиха под стена, където продължиха да ни удрят с ръце, крака, пръчки и електрошок“, казва Николай Кравчук. Войник от батальон Азов, писа на адвокатите . „Ако човек губеше съзнание, го връщаха в съзнание с амоняк, след което продължаваха да го бият. Това се нарича „приемане“.

 

Бившият военнопленник Артем Середняк, също от Азов, описва „приемането“ по подобен начин в интервю за BBC . Според Середняк затворниците са били бити не само с палки, но и с метални пръти. „Здравейте момчета! Знаете ли къде сте стигнали? Ще гниеш тук до края на живота си!“ - украинецът цитира руския офицер, който посреща  военнопленниците.

 

Според Кравчук затворниците са били събуждани всеки ден в шест часа сутринта. Първо трябва да почистят килията, а след закуска - от осем сутринта до обяд провеждат „следствени действия“ с украинците, които често са придружени от побоища и малтретиране. Украинците са разпитвани през целия ден, с един час почивка за обяд.

 

„Отношението към нас в плен зависеше от това кой беше на смяна в затвора. Имаше такива надзиратели, които биеха всички затворници“, казва Юрий Гулчук пред BBC. „Другите надзиратели извеждаха всички от килията в коридора и питаха кой е над 50-годишен, болен или ранен. Те бяха отведени настрани от другите и не бяха бити. Смятам, че това е проява на известна човечност.”

 

Особено жестоки бяха „проверките“ и разпитите „по кабинети“, както ги нарича Кравчук в писмото си. „Проверката“ се състоеше в посещение на килиите от група специални части. Украинците са поставени до стената със затворени очи, изисквани са широко разтворени крака, почти до шпагат, след което са бити с палки. „Ако по време на екзекуцията съобщиш за нараняването си, тогава те започнаха да ме бият изключително в наранената област“, ​​спомня си украинецът.

 

Украинският военен Артем Середняк има малко повече късмет. Той прекара по-малко от година в Таганрог, от септември 2022 г. до лятото на 2023 г. През това време той отслабва от 82 на 60 килограма поради лошо хранене. „Хранех ни със зелева чорба и четвъртинки черен или бял хляб. Хранеха ни веднъж на ден”, казва адвокат Мадина Исхакова , която защитава един от украинските затворници.

 

Николай Кравчук пише, че „ястието“ е поставено в алуминиева чаша. Други адвокати, защитаващи украинци, интервюирани от Медиазона, също казват, че затворниците са  „гладували“. „Беше просто вода като супа, без месо, без зеленчуци, нищо. Но не пристигнаха колети за затворниците, посочва Ирина Соболева


Украинските власти твърдят , че Русия държи в плен около 28 хиляди цивилни, отвлечени в окупираните територии. В същото време независимите правозащитни организации, които изучават ситуацията с ареста на украинци, не се ангажират да дават конкретни цифри, смятайки, че „никаква статистика не е надеждна“.

 

Цивилни са пленени от руснаците по различни причини. Както обясни Анастасия Пантелеева от Медийната инициатива за правата на човека , например хора могат да бъдат отвличани и изолирани за подпомагане на въоръжените сили на Украйна.

„Грубо казано, украинците са арестувани за „противопоставяне на Севернокавказкия военен окръг“. Говорим за онези, които по някаква причина са били пленени, защото са изглеждали ненадеждни. Те не са обвинени в нищо и ние нямаме достъп до тях“, отбелязва Марина Гарбуз.

 

През октомври 2024 г. Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека публикува доклад, в който обвинява Русия в системно измъчване на украински затворници. В доклада се посочва, че украинците, държани в руски затвори, са бити, убивани с ток, лишавани от сън и държани в неудобни пози с часове. „Затворниците нямат право да лягат или да седят през деня. Или вървете, или стойте”, казва адвокат Мадина Исхакова.

 

В доклада се споменава и сексуално насилие над затворници. Това се потвърждава от адвокати, които знаят за случаи, в които на украинци са им пъхали в ануса гумена пръчка и „други предмети“. В едно от писмата украински затворник нарича следствения арест-2 „ад с всичките му демони“, където е страшно да се върнеш. „Дори определението „концлагер“ ще бъде твърде меко за следствения арест-2“, пише украинецът.

 

Специалният докладчик на ООН за изтезанията Алис Джил Едуардс също говори за системната и одобрена от Русия практика на насилие срещу заловени украинци още през септември 2023 г. През лятото на 2024 г. Владимир Путин съобщи , че 6465 украински войници са в руски плен. Според оценки на украинската неправителствена организация "Медийна инициатива за правата на човека" до пролетта на миналата година повече от десет хиляди украински военни може да са в руски плен.

 

Медиазона

 

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама