„За 2024 г. имаме 28 случая на метапневмовирус, установени у нас. Последните два са от септември. Заболяването не е ново за България”. Това заяви проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
„75% от доказаните случаи са при деца до 5-годишна възраст, а над 97% - при деца до 11 години”, каза още микробиологът. По думите й пикът на това заболяване ще бъде в периода януари - април, но ще има единични случаи.
"Проблемът при това заболяване е при първата среща на организма с него. Най-тежко протича при кърмачетата между 6 и 12-месечна възраст, както и при деца до 5-годишна възраст. След това имат остатъчен имунитет. Рискова група са хората с увреден имунитет”, допълни професорът.
Христова увери, че въпреки повишението на случаите на разпространение на този вирус в Китай, няма нищо притеснително. „Всички инфекциозни заболявания имат периоди, в които се повишава техният обхват и после намалява. Нужно е по-широко разпространение на тестовете у нас, защото изследваме предимно проби от София”, заяви професорът.
"Човешкият метапневмовирус е част от букета есенно-зимни вируси, които обуславят това, което народът нарича настинки. От години познаваме този вирус. Той няма никаква особена опасност за живота, нито пък може да стане причина за някаква епидемия, въобще да не говорим за пандемия. Вирусът преминава за 4-5 дни. Няма специфични симптоми или лечение. Редно е да се подчертае протичането му при малките деца до 5-годишна възраст и хората с бронхиална астма, с хроничен бронхит и с ХОББ", каза пред ФрогНюз вирусологът проф. Радка Аргирова.