Работодателските организации призовават своите членове да не бързат да калкулират по-високите цени на тока през януари в цените на своята продукция, защото програма за компенсации ще има и тази година. Това обяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев след днешната среща на работодателските организации с министъра на енергетиката Владимир Малинов.
Решението за компенсациите обаче е в ръцете на парламента. Бизнесът е получил уверение от всички парламентарни групи, че в удължителния закон за бюджета, ще бъде регламентирано да продължи получаването на компенсации при високи цени на тока. Очаква се този закон да бъде гласуван окончателно следващата седмица.
Въпреки това работодателските организации запазват готовността си за съвместен протест със синдикатите на 15 януари, каза Велев.
Правителството не може да удължи програмата за компенсации на небитовите потребители, защото няма правно основание за това, но още същия ден след като парламентът приеме разпоредбата в удължителния бюджетен закон, ще внеса проекторешение за това, обясни министърът на енергетиката Владимир Малинов.
Той също апелира фирмите да не повишават цените на стоките и услугите си и увери, че е готов с проекторешението за продължаване на програмата за компенсиране на небитовите потребители за първите три месеца на годината при праг от 180 лв. на мегаватчас. Малинов е готов и с програмата за приходите във фонд "Сигурност на електроенергийната система", от който се разплащат компенсациите. Вноски за тях трябва да правят производителите и търговците на ток.
"Ако в този фонд има недостиг, той ще се покрие със средства от държавния бюджет", обяви Малинов.
Цената на тока на борсата през последната седмица са 231 лв. за мегаватчас. Средната цена от началото на годината също е доста над прага от 180 лв. Работодателските организации обявиха, че при тези цени много фирми ще трябва да увеличат себестойността на продукцията, а тези които не може да продават на по-високи цени, ще трябва да свият производства и работни места.