Германският канцлер Олаф Шолц е блокирал предложение за допълнителен пакет военна помощ за Украйна на стойност 3 млрд. евро (3,09 млрд. долара), съобщи на 9 януари Spiegel, позовавайки се на свои неразкрити източници.
Под ръководството на Шолц Германия се превърна във втория по големина военен донор на Украйна след САЩ. Въпреки това канцлерът често е критикуван за предпазливия си подход по някои ключови въпроси, като например отказа му да предостави на Украйна ракети с далечен обсег „Таурус“.
Новият план за помощ, предложен от германския външен министър Аналена Баербок и германския министър на отбраната Борис Писториус, е за допълнителни оръжия, включително три допълнителни батареи за противовъздушна отбрана Iris-T, 10 гаубици и повече артилерийски боеприпаси, според Spiegel.
Шолц обаче твърди, че съществуващите средства от 4 млрд. евро (4,1 млрд. долара) за 2025 г., както и средствата от заема на Г-7 в размер на 50 млрд. долара, финансиран със замразени руски активи, би трябвало да са достатъчни, съобщава Spiegel.
Шолц също така изрази загриженост, че новото правителство може да поеме значителни финансови задължения след предсрочните федерални избори през февруари, ако пакетът бъде разрешен.
Баербок и Писториус обосноваха необходимостта от пакета с аргумента, че бойната обстановка в Украйна се влошава и че съществува несигурност относно по-нататъшната подкрепа от страна на САЩ под ръководството на Доналд Тръмп.
Писториус и Баербок се надяваха да получат парламентарна подкрепа за предложението си преди федералните избори и представиха предложението си като „жизненоважен сигнал за непоколебимата подкрепа на Германия“.
Въпреки липсата на подкрепа от страна на Шолц, Писториус потвърди подкрепата на Германия по време на срещата на Контактната група за отбрана на Украйна, известна още като Рамщайн, на 9 януари, според Spiegel.
Писториус обяви предоставянето на близо 50 управляеми ракети за системата за противовъздушна отбрана Iris-T.
Ракетите, първоначално предназначени за Бундесвера, са пренасочени директно от производството към Украйна.
В същото време германският канцлер Олаф Шолц призова „всички страни, независимо дали са на изток, или на запад“ да уважават международните граници и подчерта, че „никоя страна не е заден двор на друга“, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„Принципът на неприкосновеност на границите важи за всички страни, независимо дали са на изток, или на запад, дали са малка страна или много голяма и много мощна страна“, каза Шолц.
Той заяви това на конгреса на своята Германска социалдемократическа партия (ГСДП) в Берлин, няколко дни преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност като президент на САЩ.