НОВИНИ


Над 170 хиляди декара гори - опустошени от пожарите през лятото. Земя за 400 футболни игрища само в Хасково, Пловдив и Благоевград

0 2312 11.01.2025
Над 170 хиляди декара гори - опустошени от пожарите през лятото. Земя за 400 футболни игрища само в Хасково, Пловдив и Благоевград

Над 170 хиляди декара горски територии у нас са опустошени от пожарите през отминалото лято. Това показват данните на земеделското министерство. В сравнение с 2023 година, пожарите през 2024 година са с близо 150 повече, а засегнатите гори нарастват три пъти за същия период. Колко време отнема процесът по възстановяване на горите и къде са най-тежко пострадалите места?


Хасково, Пловдив и Благоевград са областите, засегнати най-сериозно от горски пожари през 2024 година. Изгорелите гори на територията на Югозападното държавно предприятие се равняват на близо 400 футболни игрища, предаде БНТ.

 

"Общите площи са около 2826 декара. Най-голям пожарът беше в Струмяни, над 1300 декара", каза инж. Вера Станишева – „Възобновяване на горите“ към ЮЗДП – Благоевград.





Огненото бедствие в Малешевската планина, доведе до евакуацията на две населени места, а шведски самолети и български военен хеликоптер помагаха с дни в гасенето.

 

Следите от пламъците са видни и днес - и в гората, и в спомените на хората, борили се със стихията няколко денонощия.

 

"Тук си спомням, че гасихме по посока фронта на пожара с колеги…с моторен вентилатор и почти го бяхме овладявали, но от силния вятър се качи и се наложи да напуснем ивицата, това си спомням… беше много опасно, това беше най-големия пожар в стопанството за тези 13 години, където работя тук", посочи Илия Апостолов – ДГС – Струмяни.


Половин година след потушаването на адския огън, започва и същинската работа по засегнатите територии.

 

"Търсим пазари за дървесината, продаваме я, чистим и залесяваме. Преценили сме, че това, което е останало по деретата такива петна широколистни, защото широколистната дървесина се видя, че остана по-устойчива, ще остане само да залесяваме на местата, които ще дадат резултат", посочи Росен Янев – директор на ДГС – Струмяни.


Възстановяването на изгорелите гори е дългосрочен процес. Най-пресният пример за това е залесяването след големия пожар в Кресненското дефиле, бушувал през лятото на 2017 година.

 

"Пожарът беше развит на площ от 13 хиляди декара…на залесяване подлежаха двете горски стопанства Симитли и Кресна, около 6 500 декара вече са абсолютно възстановени", отбеляза инж. Вера Станишева – „Възобновяване на горите“ към ЮЗДП – Благоевград.





Еколозите смятат, че заради климатичните промени, летните месеци в България ще стават все по-горещи, а пожарите - все повече. Тенденцията е валидна не само у нас.

 

"В най-големите горски масиви например в Сибир и Амазония пожарите …през последното десетилетие между 2011 – 2020 пожарите са три пъти повече. Това води до порочен цикъл, защото колкото повече намаляват горите, толкова по-малко въглероден двуокис се усвоява от тях и това води до засилване на климатичните промени", посочи Владимир Милушев – еколог, бивш директор на НП „Рила“.


Близо 90% от пожарите в страната са следствие на човешка дейност, показва статистика на горските стопанства в Югозапада. Заради това властите предвиждат повече контрол и масивна информационна кампания за предстоящото лято.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама