Хиляди германци протестираха срещу крайната десница в източния град Рийза, в източната провинция Саксония, срещу събрание на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD). Организаторите преброиха 12 000 присъстващи протестиращи, докато полицията говореше за 10 000 души.
Конференцията на AfD е част от кампанията на партията за изборите за Бундестаг на 23 февруари, които бяха свикани след краха на коалиционното правителство на канцлера Олаф Шолц.
Социологическите проучвания сочат, че на изборите AfD може да стане втората по големина партия в парламента.
Съобщава се, че началото на събраниято се е забавило с няколко часа.
Шестима полицаи също са получили леки наранявания по време на операциите в Рийза, съобщи държавната полиция в публикация в социалните мрежи.
Организаторите съобщиха, че участници от 70 града са щели да пристигнат с над 100 автобуса.
Те заявиха, че „малка група“ е блокирала част от магистрала в близост до събитието.
Според изявлението при полицейските операции са използвани хеликоптер и дронове. Германската информационна агенция DPA съобщи, че полицията е използвала лютив спрей при овладяването на протестиращите.
В събота лидерът на AfD Алис Вайдел беше официално обявена за кандидат на партията за канцлер.
Тя заяви, че партията иска да изпрати послание, че границите на Германия са „затворени“ и планира да извърши „мащабни“ депортации, ако вземе властта.
Междувременно съпредседателят на AfD Тино Хрупала благодари на полицията за усилията и обвини протестиращите в „антидемократично“ поведение.
Саксония и редица други провинции в Източна Германия се смятат за крепости на AfD.
На федералните избори през 2021 г. крайнодясната партия зае първо място в Саксония с 24,6% от гласовете, докато консервативният Християндемократически съюз (ХДС) спечели 17,4%.
През септември миналата година AfD успя да се превърне в най-гласуваната партия на регионалните избори в Саксония и съседна Тюрингия. Въпреки това тя не успя да състави правителство в нито една от двете провинции поради липсата на потенциални коалиционни партньори.
Вътрешната разузнавателна служба на Германия, Федералната служба за защита на конституцията (BfV), класифицира AfD като „подозрителна“ крайнодясна екстремистка организация.