НОВИНИ


"Невъобразим ужас": Пожарът в Лос Анджелис се разраства на североизток и застрашава Бел Еър, Брентууд

6 2523 12.01.2025
скрийншот, Bloomberg

Опустошителният пожар в Палисейдс се придвижва на североизток, предизвиквайки нови евакуации в свръхбогатите южнокалифорнийски квартали Брентууд и Бел Еър, тъй като заплахата от още по-сухи ветрове повишава рисковете след кратка пауза, предава Bloomberg.


Разпространяващите се пламъци донесоха „още една нощ на невъобразим ужас и разбити сърца“, заяви Линдзи Хорват, ръководител на окръг Лос Анджелис, рано в събота.

 

Разширената зона за евакуация обхваща някои от най-важните културни институции в Лос Анджелис, включително центъра „Гети“ - архитектурна забележителност с колекция от произведения на изкуството от световна класа. Историческият културен център има пожароустойчива конструкция, която може да бъде подложена на изпитание. 

 

Катрин Флеминг, президент и главен изпълнителен директор на фондация „Джей Пол Гети“, заяви, че художествените галерии са „безопасни и защитени“ и се наблюдават отблизо.

 

Кампусът на Калифорнийския университет в Лос Анджелис е в състояние на „повишена готовност“ и е посъветван да се подготви за евакуация, според Калифорнийския департамент по горско стопанство и противопожарна защита, известен като Cal Fire. Нови райони на Бел Еър на изток от магистрала 405 също вече са в режим на предупреждение за евакуация, пише съветничката Кати Ярославски в имейл до своите избиратели.

 

Пожарът „Гети“ през 2019 г. в същия район принуди знаменитости като звездата на „ЛА Лейкърс“ Леброн Джеймс и бившия губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер да напуснат домовете си. Този уикенд заповедите за евакуация включват и Енсино.

 

„Ние сме наранени, скърбим, гневни сме. И аз също“, заяви кметът на Лос Анджелис Карен Бас пред репортери в събота.


След кратка почивка от ветровете, която даде възможност на пожарникарите да постигнат поне малък напредък, сухите ветрове ще раздухат пламъците и вероятно ще се задържат през първата половина на следващата седмица, оставяйки милиони хора в опасност, според Центъра за прогнозиране на бурите в САЩ. 

 

От събота вечерта в опустошенията са загинали 16 души. Единадесет души са загинали в град Алтадена, от пожара Ийтън, а петима са загинали в пожара Палисейдс. Три от 11-те тленни останки при пожара в Ийтън все още се обработват от съдебния лекар. 

 

Тринадесет души се водят за изчезнали, съобщиха официални лица. Други 19 души са арестувани при пожара в Ийтън и още трима при пожара в Палисейдс за нарушаване на полицейския час, кражби с взлом и грабежи. Повече от 16 000 души са подали молби за помощ от Федералната агенция за управление на извънредни ситуации, заяви регионалният администратор Боб Фентън.

 

В прогнозата не се предвижда дъжд, съобщиха от метеорологичната служба. Ветровете и сухите условия „ще поддържат висока опасността от пожари в окръг Лос Анджелис“, заяви в събота началникът на окръжната пожарна Антъни Мароне. 

 

Вече почти седмица в Лос Анджелис и околните населени места цари ужас, тъй като хиляди домове и други сгради са унищожени, а над 180 000 души трябваше да избягат от разпространяващите се пламъци. Пожарите в Палисейдс и Ийтън са толкова свирепи, че вече са третият и четвъртият най-разрушителни в историята на щата, а според Cal Fire нито един от тях все още не е потушен. 





Щати, сред които Орегон, Вашингтон, Невада, Аризона, Тексас и Монтана, са предоставили ресурси за борба с калифорнийските пожари, заяви в събота директорът на Cal Fire и началник на пожарната Джо Тайлър.

 

Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм също обяви в събота, че е удвоил личния състав на Националната гвардия, който работи по пожарите, до 1680 души. Като цяло щатът е изпратил над 14 000 служители в подкрепа на усилията за борба с пожарите.

 

„Щатът работи денонощно“, заяви в събота Нанси Уорд, директор на Службата за извънредни ситуации към губернатора. Заради очакваните тежки метеорологични условия от понеделник до сряда щатът е „увеличил“ още повече ресурсите си за борба с пожара, като е впрегнал „цялото правителство“, каза Уорд.

 

Калифорнийските власти поканиха новоизбрания президент Доналд Тръмп да обиколи районите, пострадали от пожарите, но той не им отговори публично. От щаба му не отговориха веднага на молбата за коментар. Тръмп подложи на яростна критика именно Нюсъм с опроверганите си твърдения за ситуацията с водата в щата, като стигна дотам да призове Нюсъм да подаде оставка.

 

Тръмп беше известен и по време на първия си мандат с това, че политизира помощта при бедствия, поне що се отнася до коментарите му. През 2018 г. обаче той издаде декларация за голямо бедствие за пожара Уулси, който опустоши Малибу, ускорявайки федералната помощ за района.





Пожарите също така оказаха натиск върху комуналните услуги, които превантивно прекъснаха електрозахранването на жителите. Южнокалифорнийската енергийна компания Edison International е помолена от адвокати, представляващи застрахователни компании, да запази доказателства във връзка с пожара в Итън.

 

Edison също така заяви, че противопожарните служби разследват дали оборудване на компанията е участвало в запалването на по-малкия пожар Hurst край Сан Фернандо. „В момента не разполагаме с доказателства, които да твърдят, че пожарът в Хърст е причинен от наше оборудване, но предстои още много разследване“, заяви пред репортери в събота президентът и главен изпълнителен директор на Southern California Edison Стивън Пауъл. По думите му от събота сутринта около 50 000 клиенти на Едисон са без електрозахранване. 

 

Бюрото за алкохол, тютюн и огнестрелни оръжия на САЩ поема водещата роля в разследването на причините за пожарите, съобщи в събота началникът на полицията в Лос Анджелис Джим Макдонъл.

„Те разполагат с огромни ресурси и опит и могат да привлекат ресурси от цялата страна, за да проведат разследването“, каза Макдонъл.


Калифорния има история на опустошителни горски пожари, предизвикани от оборудване за електроснабдяване по време на вятърни бури. Най-голямата компания за комунални услуги в щата, PG&E Corp., подаде молба за обявяване в несъстоятелност през 2019 г. след поредица от смъртоносни пожари, за които бяха обвинени нейните проводници.





Пожарите са най-опустошителното природно бедствие в Лос Анджелис след земетресението в Нортридж през 1994 г., при което загинаха 57 души, и вероятно ще се наредят сред най-скъпите природни бедствия в съвременната история на САЩ. Според оценките на AccuWeather Inc. преките и вторичните загуби, които отчитат незастрахованите разрушения и косвените икономически последици, като загубени заплати и прекъсване на веригата за доставки, могат да достигнат между 135 и 150 млрд. долара.

 

В началото на съботния ден пожарът в Палисейдс е изпепелил най-малко 22 660 акра (9 170 хектара) и е бил овладян само на 11%, а пожарът в Итън близо до Пасадена е обхванал 14 117 акра и е бил овладян на 15%, съобщиха официални лица. В събота Нюсъм обяви, че пожарът Hurst е локализиран на 76%. Сред пожарите са унищожени повече от 10 000 постройки. Екипите се борят и с три по-малки инцидента в района.

Докато екипите са на терен, служителите започнаха да критикуват реакцията на региона.

 

Началникът на пожарната служба в Лос Анджелис Кристин Кроули посочи с пръст градските ръководители за орязването на бюджета на нейната служба, като заяви, че това е попречило на гасенето на пожара и заяви пред местната телевизия Fox 11, че „това се е отразило на способността ни да предоставяме услуги“.

Бас, която съкрати финансирането на пожарната с над 17 млн. долара, защити действията си в петък,
като заяви, че съкращенията са направени в „трудни бюджетни времена“ и не са повлияли на борбата с
горските пожари.





В събота тя отново се обърна към тях, като заяви, че „всички различия, които може да имаме, ще бъдат решени на четири очи, но точно сега нашето първо и най-важно задължение към жителите на Анджелис е да се справим с тази криза“.

 

Нюсъм изпрати на Департамента по водите и енергетиката на Лос Анджелис писмо, в което поиска да се провери защо в хидрантите в зоните на пожара многократно е липсвала вода. Той посочи резервоар, за който „Лос Анджелис Таймс“ съобщи, че е бил затворен за ремонт, когато са избухнали пожарите, и нарече липсата на вода „дълбоко обезпокоителна за мен и за обществото“.

 

Поривите на вятъра вероятно ще достигнат от 40 мили (64 км) до 60 мили в час до началото на следващата седмица, каза Райън Кител, метеоролог от Националната метеорологична служба в Окснард, Калифорния. 

„Това е стъпка надолу в сравнение с това, което имахме в началото на седмицата, но все още е доста значително“, каза той.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама