НОВИНИ


Десетки танкери хвърлиха котва след санкциите на САЩ срещу руския сенчест флот

14 2585 13.01.2025
Десетки танкери хвърлиха котва след санкциите на САЩ срещу руския сенчест флот
личен архив

Най-малко 65 петролни танкера са хвърлили котва на различни места, включително край бреговете на Китай и Русия, откакто Съединените щати обявиха нов пакет от санкции на 10 януари, показват данни от проследяване на кораби, цитирани от "Ройтерс".


Пет от тези танкери са били неподвижни край китайските пристанища, а други седем са хвърлили котва край Сингапур, а други са спрели близо до Русия в Балтийско море и Далечния изток, според анализ, базиран на данни за проследяване на кораби MarineTraffic и LSEG.

 

В петък Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на руските производители на петрол "Газпром Нефт" и "Сургутнефтегаз", както и на 183 кораба, които са превозвали руски петрол, тъй като са насочени към приходите, които Москва е използвала за финансиране на войната си с Украйна .

Спирането на търговията с тези танкери увеличава допълнителен натиск върху корабите, които вече са засегнати от предишни санкции на САЩ.





Те включват още 25 петролни танкера, които са били неподвижни около различни места, включително край иранските пристанища и също близо до Суецкия канал, показа анализът за проследяване на кораби в понеделник.

 

Идентифицирането на подозрителни кораби и ограничаването на техните дейности е най-ефективният начин за защита на критичната подводна инфраструктура, каза вицепрезидентът на Европейската комисия Хена Виркунен в понеделник.

 

Държавите от Балтийско море са в повишена готовност след поредица от прекъсвания на захранващи кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

 

Финландия заяви, че ще засили присъствието си в региона.





Виркунен, която ще участва в среща на членовете на НАТО от Балтийско море в Хелзинки във вторник, е новият изпълнителен вицепрезидент на Европейската комисия, отговарящ за сигурността.

 

Тя каза, че нациите, граничещи с Балтийско море, трябва да се подготвят по-добре за щети по инфраструктурата и да се намесят, когато бъдат открити тревожни движения на кораби.

 

"Най-ефективният начин би бил да се намесим предварително в трафика и движението на тези кораби", каза Виркунен в телефонно интервю, имайки предвид "рискови кораби", термин, който тя не уточни.

 

"Трябва да видим какви нови технологии могат да бъдат използвани и как можем да споделим тази обща картина на ситуацията по-ефективно и по-бързо, за да можем да се борим с тези рискове", каза тя.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама