НОВИНИ


Юлиян Попов: Не трябва да разчитаме на евросредства за безводието

3 2209 14.01.2025
Юлиян Попов: Не трябва да разчитаме на евросредства за безводието
Бившият екоминистър Юлиян Попов БГНЕС

"Обществото се изтощи от тази въртележка на служебни правителства. Ако се появи едно редовно правителство, политически подкрепено, това ще е добра новина, а ако изкара година-две – можем да говорим и за стабилизация в страната."


Това мнение изрази бившият екоминистър Юлиян Попов в ефира на bTV.

 

По думите му е хубаво, че се водят преговорите при затворени врати – иначе започват да се водят от Фейсбук. Има проблеми, които едно правителство може и трябва да реши. Те могат да тласнат страната напред, смята той.

 


Като един от тях той открои високата политизация на администрацията: „Законово уредено е всъщност. Не може ръководители на местни, регионални звена да бъдат политически позиции; министър да уволнява или да назначава. Не може и областните управители така да се назначават и уволняват – те не извършват политическа дейност.”

 

Българското средно образование е катастрофално, алармира Попов. „Няма партия, за която това е приоритет", уточни той.

 

„Проблемът с безводието е дългогодишен проблем. Умерен оптимист съм, защото най-сетне това бе в центъра на вниманието на политиците. Идентифицираха се проблемите най-сетне. Важно е да правим промяна по отношение на инвестициите във водния сектор и да не разчитаме на европейски средства, защото водният сектор разчита на компании, които го управляват, а те имат своя бизнес модел и могат да извлекат средствата за инвестиции. Трябва добро корпоративно управление на водите”, категоричен е специалистът.

 

„Територията, която ще страда от безводие, няма да се увеличи, според мен. България е бедна на водни ресурси, основният ни воден ресурс е Дунав”, каза още Попов.



„ПВУ за мен е недобра, дори грешна политика на европейско равнище. Има едни големи пари, трябва някак си да се усвои. За усвояването им обаче трябват големи проекти. Не бяхме готови с качествени, завършени проекти. Част от средствата могат да станат жертва на тази неподготвеност. Добре е, че формулата е „пари срещу реформи”. Ако направим реформите, аз лично бих се лишил от парите – ще получим много повече инвестиции и пари от тези от ЕС”, допълни бившият екоминистър.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама