НОВИНИ


Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия бюджет. Получихме едва 50% от средствата за януари

0 2194 14.01.2025
Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия бюджет. Получихме едва 50% от средствата за януари
НСОРБ

Заложник сме на неприетия бюджет за 2025 година. Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България.


"Работим в условията на неприет задължителен закон. Общият ръст на бюджетните ни взаимоотношения е  около 14%. Има достатъчно предвидени средства за ръст на възнагражденията в общинската администрация, за поетия ангажимент заплатите на учителите да бъдат 125% от средната работна заплата.

 

Уредени са и капиталовите ни взаимоотношения. Но този бюджет не е факт. 

 

Работим в условията на Закона за публичните финанси, който конкретно за общините казва, че приходите по бюджета на общината се събират в съответствие с действащите закони, а разходите се извършват в размери, които са не по-големи  от размера на разходите за същия период на предходната година. Това е съществен проблем, тъй като минималната заплата става 1077 лева от първи януари тази година. А ние ще получим субсидии, които са по минимална работна заплата 933 лева. На 6 януари тази година получихме едва 50% от средствата, които са ни дължими за месец януари. Нямаме яснота кога ще получим останалите. 

 

Това са средствата за възнаграждения и издържка на училищата, детските градини, социалните услуги, музеите, галериите, общинските театри и общинската администрация. Повечето общини имат натрупани преходни остатъци, с които може би ще успеят да се справят в рамките на месец януари. Но не може държавата да очаква, че ние ще продължим да осигуряваме всички системи със собствени средства. 

 

Ние продължаваме да осигуряваме нормално функциониране на всички услуги. Работят всички общински училища, детски градини, работи уличното осветление, осигуряваме почистването на градовете и селата, осигуряваме зимното поддържане, дори и без преведена субсидия за зимно поддържане. Общините продължават да полагат усилия да функционират нормално".


 Националната инвестиционна програма в момента е спряна, посочи Геопгиева.

 

"Очакваме приемането на редовен Закон за държавния бюджет". 

 

Работи се по нов метод за изчисляване на такса битови отпадъци, обясни още тя в предаването "Преди всички". 





При проектите с европейско финансиране най-интензивно в изпълнение са тези, които са финансирани по ПВУ, посочи Георгиева. 

 

"Общините имат около 3000 проекта по 14 процедури. Това са инвестиции в улично осветление, модернизация на училища и детски градини, както и строителство на нови, обновяване на домове за възрастни хора".

 

Стана обичайна практика в нашата държава да се компенсират всички сектори, след като настъпи даден проблем, коментира изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България.

 

"Много малко се работи за превенцията, което е по-евтиното решение. По отношение на компенсациите за електроенергия общинските услуги, като небитови потребители, са приравнени на компенсациите, които получава бизнесът. Ние получаваме компенсации за по-високата цена на електроенергията за сметките на нашите образователни, социални и здравни услуги, когато такива компенсации биват изплащани. В случая въпросителната за всички е дали този въпрос ще бъде уреден през т.нар. Удължителен закон, или ще остане да чака приемането на Държавния бюджет. 

 

Домакинствата и бизнесите, които пострадаха от липсата на електроенергия по време на Коледните и новогодишни празници за повече от 48 часа, ще бъдат компенсирани. А държавата ще осигури допълнителна компенсация от 30 лева на домакинство".


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама