"Сарафов става наистина неудобен за статуквото и за своите господари, защото той е тотално нелегитимен. На него ще бъде гледано като на класически политически избор."
Това мнение изрази в ефира на предаването "Денят с В. Дремджиев" адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за всеки".
"В Правната комисия беше гласувано "опраскването" на хубавите предложения, които бяха внесени - основно от ПП-ДБ, но и от "Възраждане" имаше смислено предложение. Даже от предложеният на ИТН някои бяха доста добри. Но както видяхме от заседанието на комисията, самите ИТН се отказаха от тях. Това е лесно обяснимо - нали са се договорили да участват в правителство. Между другото, между първо и второ четене те бяха внесли много критични предложения срещу сърцевината на това, което беше внесла "Продължаваме промяната" и "Демократична България" за т.нар. "двойни мнозинства" и също за преустановяването на тези вечни изпълняващи функциите титуляри, какъвто е Сарафов, какъвто е Чолаков във ВАС и т.н.", каза още специалистът.
По думите му ако остане законодателната основа, няма никакви пречки нови процедури да бъдат обявени от ВСС и отново Сарафов да бъде кандидат.
"Както и моят колега Велислав Величков имаше възможност да развие, има задействан план "Б" от господарите на положението. Има назначен нов заместник-главен прокурор в лицето на г-жа Ваня Стефанова, за която може да се готви и някакво по-светло бъдеще. Тя е потенциален нов кандидат за главен прокурор. И може би именно заради това, не бяха приети всички онези текстове, които бяха затруднили една последваща процедура", аргументира се той.
Запитан какви промени биха могли да бъдат направени във ВСС, адвокат Георгиев обясни, че са възможни вътрешни пазарлъци.
"Не можа да влезе в сила нов Закон за съдебната власт, който да е съответен на конституционните изменения и по който да бъдат проведени избори за ВСС и съответно за инспекторат. А да не говорим, че забавянето се дължи на най-голямата парламентарна партия в лицето на ГЕРБ-СДС, която още от 2022 г. още от закриването на специализираните съдилища трайно отстоява позицията, че след като вие не пренебрегнахте тогава за специализираните съдилища, ние пък няма да ви дадем мнозинство за избор на органи."
На въпрос дали Сарафов ще бъде избран за нов главен прокурор, правозащитникът обясни, че нещата се непредсказуеми.
По отношение на политическата обстановка в Австрия, адв. Георгиев отбеляза следното:
"Започнаха преговорите между Партията на свободата (бел. ред. крайната десница в Австрия) и Народната партия. Те имат принципно съгласие по финансови и бюджетни въпроси. В Австрия има една огромна бюджетна дупка от 18 млрд. евро, която трябва да бъде затворена и най-вероятно това ще стане на основата на съкращаване на социални плащания и също връщане обратно на определени климатични политики, които предходното правителство и мнозинство бяха въвели. Твърди се, че до около месец е напълно възможно да има ново правителство, но за разлика от германската "Алтернатива за Германия", Партията на свободата в Австрия няколко пъти е участвала в управлението. Всеки път нейните управления са приключвали със скандали и загуби на следващи избори. Предстои да видим как ще се развият нещата. Партията на свободата е изцяло на пропутински позиции, сакън да не бъде критикувана Русия за своята импереалистична политика", допълни експертът.