Замириса на власт и кадри от всякакъв калибър в „столетницата“ се активират в битка за важни постове. Един такъв кадър е Иван Кръстев, преминал през различни схеми на управлението. Името му обаче на „Позитано“ 20 се свързва с не един и два скандала. Дават го също за пример в уменията да сменя длъжности в кабинети с различна политическа доминация, както хамелеонът сменя цветовете си.
Той вече се смята за сигурен зам.-министър на Министерството на труда и социалната политика. Аргументът му е, че имал вече опит в това ведомство. Опит – да, но и много съмнения за участие в нерегламентирани действия.
Професионалният му път стартира устремно още в ранна младост (роден е през 1980 г.) и е тясно свързан с Министерството на труда и социалната политика, където през 2006 г. започва работа в дирекция "Европейски фондове, международни програми и проекти". (Т.е. по времето на тройната коалиция, б.р.)
От 2011 г. до 2013 г. е главен директор на главна дирекция "Европейски фондове и международни проекти" към Агенцията по заетостта. Макар и съвсем млад през 2013 година е назначен за заместник-министър на образованието и науката, където отговаря за международно и европейско сътрудничество, управление на средствата от ЕС и международни програми. (Т.е. в правителството на ГЕРБ).
В периода 2014-2019 година работи в екипа на члена на Европейския парламент от БСП Георги Пирински. От юли 2019 година заема позицията на секретар на Делегация на българските социалисти в Европейския парламент.
В периода май 2021 - август 2022 г. вече е заместник-министър на труда и социалната политика (т.е. в служебния кабинет на Румен Радев, в който министри бяха впоследствие съпредседателите на ПП Кирил Петков и Асен Василев, б.р.).
Кариера, за каквато могат да мечтаят малцина, бе съответните връзки, препоръки, партиен гръб и лични познанства.
Името на Кръстев е замесвано в големия скандал за 11 милиона лева, които прокуратурата смяташе за злоупотреба от страна на Емилия Масларова, когато тя бе социален министър. Ставаше дума за реконструкцията на ведомствена сграда в Стара Загора.
За издънки, свързани с Кръстев се носят слухове и по времето когато вече е заместник министър в МТСП през 2021г. - 2022г. Във ведомството се говори за схема за източване на пари, в която е намесено и името на Георги Милчин, зам.-директор на Главна инспекция по труда.
Става дума за създаване на база данни на обектите за контрол според оценката на рисковия им потенциал, разработена иновативна методика на инспектиране чрез въпросници за самоконтрол и въведена система за онлайн обучение на служителите са част от очакваните резултати по проект BG05M9OP001-3.004 „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ”. ИА ГИТ е бенефициент по проекта, който е с общ бюджет от 7,1 млн лева. Осигурен е с финансовата помощ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Съфинансирана е от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Европейското финансиране е в размер на около 6 млн лева.
В изпълнение на дейността по проекта Инспекцията по труда трябва да въведе иновативен метод на контрол – чрез въпросници за самоконтрол, който позволява работодателите сами да установяват несъответствия с трудовото законодателство и да предприемат мерки за отстраняването им преди извършването на проверки. За целта по дейност 3 на проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ се предвижда 104 бр. въпросници, софтуер за изпращане, попълване и връщане на попълнени въпросници и оценка на отговорите.
Как би трябвало да действа системата за контрол чрез въпросници за самоконтрол?
Чрез специално разработения софтуер до работодателите се изпращат въпросници по конкретни теми, съотносими с дейността им. Въпросниците съдържат затворени въпроси, които се отнасят до нормативни изисквания в областта на трудовото право, приложими за дейността на предприятието. С отговорите си работодателите посочват каква е практиката в предприятието по отношение на конкретен въпрос. След изпращане на попълнен въпросник работодателят получава информация за отговорите, които показват съответствие с нормативните изисквания, както и примери за добри практики, свързани с изискванията („верните“ отговори с практични препоръки).
Софтуерът оценява отговорите и позволява идентифициране на предприятия, в които би могло да има проблеми. На база на тези данни се планират проверки на място, част от обхвата на които е в рамките на предварително попълнения въпросник. В периода от попълването на въпросника до проверката на място работодателите имат възможност сами да отстранят несъответствията, което води до подобряване на условията на труд в предприятията, а в някои случаи може да им спести и санкции.
Всичко това звучи прекрасно, но си остава на ниво фантазии, според хора от министерството.
Проектът приключва и се приема през мандата на това правителство, в което Иван Кръстев е заместник министър, но реално не е ясно каква дейност е извършена.
Инспекторите от ИА ГИТ се пришпорват да изпращат въпросници, тъй като софтуера е „куц“ т.е. не е достигнал заложените параметри, а само са усвоени средствата по Оперативната програма „Човешки ресурси“.
Тръгват приказки, че са усвоени едни 7 млн лева, но работещ софтуер няма.
Един от слуховете замесва дори името на съпругата на Кръстев, която скоро след приключването на проекта се била сдобила с имоти в Гърция. Може това да са злонамерени приказки, но би било редно прокуратурата да изясни тези неща, смятат хора от министерството.
В периода 2021-2022 г. когато Иван Кръстев е зам.-министър Агенция по заетостта е замесена в пореден скандал. Според запознати става дума за грубо нарушение на правилата за обществени поръчки, в резултат на което възниква съмнение за злоупотреба с 54 млн лева. За случилото се има одитен доклад от 300 страници, който е предаден на Европейската прокуратура в края на 2023г. Също по този доклад АДФИ налага финансови корекции на всички поръчки и глоби на самата Агенция. Не е ли трябвало точно Кръстев да контролира този процес?
Списъкът с мистериозни схеми и проекти, в които все се появява името на Кръстев е дълъг.
Не на последно място той е известен с отявлената си подкрепа на руската военна инвазия в Украйна. Не крие и положителното си отношение към политиката, провеждана от Владимир Путин, въпреки че Москва обяви България за неприятелска държава.
Интересно как ще се чувства Росен Желязков като премиер, ако Иван Кръстев член на правителството в ролята на зам.-министър се появи в челните редици на протести срещу помощта за Украйна, в защита на паметника на „червената армия“, до руската посланичка Митрофанова на 9 май и пр.?
През 2023 г. депутатите от БСП бяха изумени от факта, че Кръстев тайно от ръководството на партията се е договорил с ПП-ДБ да бъде министър в техния проектокабинет.
Днес се гласи за зам.-министър без да е споделял това свое с ПП-ДБ и БСП – Обединена левица. Странно кой тогава е кариерният гуру на напористият социалист?
***
Това е само началото на въпросите, които ще задаваме тепърва на правителството, защото вече има много мнения и аргументи, които сочат, че в някои министерства проблемите вместо да бъдат решавани, ще се задълбочат. Около половин дузина министри витаят слухове и съмнения за техни корупционни участия в различни схеми. Например, дали новият транспортен министър ще посмее да посегне на корупцията в Национална компания „Железопътна инфраструктура“, например? И в БДЖ като цяло, където се очаква ново повишение на заплатите на фона на тежки катастрофи, проблеми и мистериозни решения.
В МВР чакат скок на заплатите с 50 на сто без да обелват дори дума за реални реформи. Как новият министър си представя да оцелее в система, проядена от зависимости и където „връзки с обществеността“ нерядко е синоним на „връзки с престъпността“?
Само гражданският натиск е в състояние да накара управляващите да спазват поне в определа степен законите и да крадат по-малко, отколкото им се иска.
Фрог нюз