В кабинета ще има дисбаланс между премиера, който е авторитет като биография и диалогичност, а и тежи на мястото си, и кабинета - построен с имена, хвърлени от шапка. Това заяви журналистът Веселин Стойнев по Нова нюз.
"Стартовият капитал на легитимация в новия кабинет е ясната политическа отговорност. Досега се бореха два модела за редовен кабинет - технически непартиен и компромисен или на пряката политическа отговорност. Той надделя, но не се знае дали няма да се самовзриви. Ако успеят политиците да преодолят клептократските си интереси, кабинетът може да просъществува по-дълго. На ключовите позиции в МС Борисов иска да има свои доверени хора", допълни той.
От своя страна журналистът Людмил Илиев посочи, че без съмнение правителство трябва да има. "Това е крачка напред. Доколко стабилно ще се окаже, е трудно да се прогнозира. Виждаме политически сили, които са били гъвкави в изборите и недостатъчно отговорни. Конституционно-правната основа на държавата е заплашена. Този път трябва да се демонстрира политическа отговорност. Има признаци, че хора, които подкрепяха Доган, тихомълком искат да се присъединят към Пеевски", посочи той.
Едуард Папазян обясни, че част от опозицията би подкрепила правителството за приемането на законите, които са най-спешни. "Интересна е позицията на ДБ, която е в най-неудобно положение. Ако беше влязла в кабинета, щеше да е гарант. Щеше да е по-добре това да се беше случило, отколкото там да присъства "Демокрация, права и свободи - ДПС". ПП-ДБ трябва да гласуват или с ГЕРБ, или с Пеевски", отбеляза той.