Ръководителят на Правния съвет на президента Георги Първанов Сашо Пенов бе изненадващо освободен. Пенов беше адвокатът на пивоварната на „Леденика“ – „БУЛБРЮ БГ“ ЕООД по делото в Софийския административен съд.
Около „Леденика“ и нейният шеф – Михаил Михов-Мишо Бирата, бе концентриран скандала с подслушаните разговори между шефа на Митниците Ваньо Танов и премиера Бойко Борисов. Проблемът възниква заради забраната тези, които работят на трудови договори или са държавни служители, да упражняват едновременно и свободната адвокатска професия.
Изрично изключени от правилото са само депутатите, преподавателите във ВУЗ и научните сътрудници. Пенов е университетски преподавател – доцент по финансово право в СУ „Св. Климент Охридски“ и във Великотърновския университет. В това му качество няма проблеми.
Въпросът обаче е в какви правоотношения е с президента? Ако е в трудови или служебни правоотношения (като държавен служител), няма право да се явява като защитник по дела – това е тежко дисциплинарно нарушение, коментират столични адвокати.
„Като университетски преподавател г-н Пенов има право да е адвокат“, заявили от президентството. За работата му на „Дондуков“ 2 обяснили: назначен е с два указа на президента – за председател на Правния съвет и на комисията за несъбираемите държавни вземания, без обаче да отговорят в какви правоотношения е с институцията – трудови, служебни или граждански.
„Указът на президента може да поражда и трудово, и служебно правоотношение. В конституцията е казано за какво президентът издава укази. Това е особен вид акт, от който може да възникне както служебно, така и трудово правоотношение” обяснява секретарят на КНСБ Чавдар Христов, специалист по трудово право. (Труд)