НОВИНИ


Геномът на България: Първите данни за нацията ще са готови до края на годината

3 2185 17.01.2025
Геномът на България: Първите данни за нацията ще са готови до края на годината
личен архив

Необходими са още 2000 доброволци за участие в най-мащабния досега проект "Геномът на Европа". Преди година започна пилотният проект в България, който цели да състави колективен геном на българина с всички наблюдавани генетични варианти, предаде БНТ.


Благодарение на него ще може да се разбере какво е предразположението ни като нация към болести като диабет, Алцхаймер, Паркинсон. Първите данни за генома на българина ще са готови в края на годината.

 

Необходимите 1000 доброволци за пилотния етап на проекта "Геномът на България" бяха събрани още в края на лятото. 60% от тях са жени, може би заради страха на мъжете от убождане. Най-младите дали кръв за колективния геном са на 18 години, а най-възрастният - на 86. Най-много са доброволците на възраст между 25 и 55. Преобладават тези с висше образование.

 

"Има по-голям интерес сред хората с медицинско и биологично образование както и хората, които се занимават с ИТ", заяви координаторът на проекта "Геномът на България" Цветана Керелска.





Една четвърт от доброволците се считат за здрави. Около 20 на сто са потомци на бежанци. Въпреки че кръвта е събирана предимно в София - 70 % от участниците са родени извън нея. Преди година "По света и у нас" излъчи първия репортаж за проекта и така допринесе броят на доброволците рязко да се увеличи.

 

"Всичко започна от вашия репортаж. Ние следим на определени графики какво е количеството доброволци, които идват и след вашия репортаж започна лавинообразен процес... Ефектът е невероятен, лавинообразен бих казала", обясни Цветана Керелска.


Изследването продължава. В момента в Центъра по молекулна медицина, активно тече секвенирането на геномната ДНК.

 

"Целта е всеки геном да се прочете поне 30 пъти, за да може статистическите анализи след това да си свършат работата", обясни пред БНТ Мартин Георгиев, който е биоинформатик в Центъра по молекулна модицина, МУ-София.


Първите резултати ще се появят в края на годината. Изследването ще продължи с още 2000 доброволци в следващите три години. Така България ще се включи в мащабния проект- "Геномът на Европа", с общо 6500 участници по Националната пътна карта на научните инфраструктури - като финансирането е 50% от Европейската комисия и 50 % от МОН.

 

"Аз искрено се надявам следващата година да има възможност да осигури тези средства, защото развитието на иновациите е нещо изключително важно", коментира ръководителят на проекта "Геномът на България" проф. Радка Кънева .





Набирането на новите 2000 доброволци вече тече и от проекта отново молят за помощ.

 

"Доброволец може да бъде всеки българин, навършил 18 години, без генетични заболявания като подпише информирано съгласие за участие в проекта и попълни онлайн клиничен въпросник и финално трябва да даде кръв за изолиране на ДНК", обясни Кристияна Витанова, която е докторант към Центъра за молекулна медицина, МУ- София.


За разлика от преди година, кръв може да се даде не само в Медицинските университети в София и Пловдив, но и в клиничните лаборатории в цялата страна - след специална регистрация. Всеки човек има към 7 милиона варианта в своята ДНК, 10-15 от тях са свързани с генетични заболявания. Проектът цели да се съберат данни за честотата на вариациите в колективния ни геном, за тези, свързани с тежки генетични заболявания и за други, свързани със социално значими болести.

 

"Диабет, сърдечносъдови болести, болестта на Алцхаймер и Паркинсон, онкологични заболявания, където всъщност са причините за смъртността сред българското население", обясни проф. Радка Кънева.
Ако се открие патогенен вариант при доброволец, той ще бъде уведомен, за да се лекува.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама