Украинците трябва първо да спрат руското напредване, за да могат да преговарят от позиция, много по-силна от настоящата. Един от начините да бъде постигнато това е да бъде увеличен броят на войските. Понастоящем и двете страни срещат трудности в набирането на достатъчно войници за попълване на загубите си", пояснява Марк Кенсиън, полковник от резерва на Морската пехота на САЩ, старши съветник във вашингтонския Център за стратегически и международни и изследвания (CSIS) пред БНР.
"Необичайното в украинския случай е минималната възраст на военните набори. Сега тя е 25 години. По всички исторически стандарти, това е твърде висока летва. Исторически погледнато, повечето държави набират мъже на 18 години. Вижте например натовските държави по време на Студената война. Затова много наблюдатели сочат това обстоятелство, когато търсят начини за набиране на повече войски", обяснява той.
Украинският случай е наистина необичаен заради демографската катастрофа. Фондът на ООН за населението я изрази в цифри миналия октомври. От началото на пълномащабното нашествие Украйна е загубила 10 милиона души - това са ¼ от жителите ѝ. Пращането на младежите в "месомелачката" на изток вещае още по-трайно задълбочаване на проблема.
Зеленски трябва да се съобразява и със спада на доверието в президентската и другите държавни институции - спад, който може да отслаби фатално военните усилия. Но доколко може да се противопостави на Вашингтон, който счита за незаменим гарант за бъдещето на страната си? Позицията на Майк Уолц, съветника на Тръмп, прозвуча пределно категорично миналата неделя: "Вижте, ако украинците искат от целия свят да вложи всичко в защита на демокрацията, то те също трябва да вложат всичко от себе си."
Най-силният контрааргумент, който Зеленски може да изтъкне публично, е в липсата на достатъчно въоръжение и бойна техника за наборниците. Какъв е смисълът да пращаш хора в битка, ако няма с какво да се бият?
Марк Кенсиън е съгласен: "Възрастта на военните набори е само един от ключовите елементи. Друг елемент е въоръжението им. Притокът на различни видове оръжие и бойна техника трябва да продължи, за да може украинската войска да удържи. Досега стойността му възлиза на около 4 милиарда долара месечно - това е, което Съединените щати и други страни доставят на Украйна."
Въпрос не за милион, а буквално за десетки милиарди долари е ще продължи ли новата администрация на САЩ този поток.
"Администрацията на Байдън вложи наистина сериозен труд да осигури колкото се може повече. Доставките, обявени през последните седмици, ще продължат още месеци и дори години, ако говорим за въоръжението, което бе поръчано и трябва тепърва да бъде произведено от американската индустрия. Така че помощта ще продължи, стига само администрацията на Тръмп да не отмени разпорежданията на Байдън," сочи полковник Кенсиън.
"В даден момент, ако иска това да продължи, новата администрация ще трябва да се обърне към Конгреса за още средства. Това вероятно ще се случи месец-два след като Тръмп влезе в Белия дом. За него това ще бъде много важно решение. Мисля, че то ще зависи от хода на преговорите - Тръмп каза, че ще използва доставките като лост както по отношение на украинците, така и по отношение на руснаците", допълва той.
За да бъде спряно руското настъпление, трябва, наред с повече войници и повече оръжие, да бъде изпълнено поне още едно условие от украинска страна. Условие, на което според Кенсиън продължава да не се обръща достатъчно внимание:
"Третият елемент е обучението. Украинците доказаха, че са доста добри в усвояването на нова за тях бойна техника. Но индивидуалното обучение показа слабости, а колективното обучение на бойните подразделения се оказа още по-слабо. Украйна отделя само 4 седмици за подготовка на новобранците, докато в морската пехота на САЩ стандартът е 21 седмици. Разликата е разбираема предвид тежката ситуация на страната, но се отразява критично на ефективността на войските."
Украинското ръководство не може да скрие критичното положение. Показва го и противоречивата заповед на главнокомандващия Олександър Сирски отпреди седмица за поредното прехвърляне на хиляди военнослужещи от противовъздушните и военновъздушните сили в сухопътните войски. От картите на военните наблюдатели от "Deep State" си личи, че след загубата на Курахово е все по-близко моментът, когато украинците ще бъдат изтласкани окончателно от Торецк и от Часов Яр. Друг бастион - град Велика Новосилка, вече е в полуобкръжение. Бавно, но все по-явно, се заформя обръч и около Покровск.
"С повече войски, повече бойна техника и необходимото обучение няма съмнение, че украинците ще могат да стабилизират фронта. Правили са го и преди. Много е трудно да се отговори на въпроса обаче колко дълго могат да удържат (при сегашното положение). Правеха го доста успешно в продължение на три години като накараха руснаците да платят много висока цена. Но през 2024 година руските войски увеличиха темпа си на настъпление. Не бива да се изключва рискът да пробият в някой участък на фронта и да създадат допълнителни трудности за украинската армия", предупреждава Марк Кенсиън.
Ще удържи ли Украйна в предстоящия критичен период ще зависи в крайна сметка не само от нея и поддръжниците ѝ, но и от състоянието на нейния противник?
"Докато сме в състояние да държим Западна Европа единна по отношение на Украйна ще има реален шанс украинците да надделеят, защото цената, която Русия плаща, е невероятно висока - повече от 600 000 убити и ранени,", е мнението на американския президент Джо Байдън.
Най-достоверните оценки на безвъзратните загуби на Русия - тези на независимото руско издание "Медуза" и на руската редакция на Би Би Си - са за над 400 000 убити и тежко ранени към края на октомври м.г. В течение на 2023 и 2024 руската държава съумя попълни всички човешки загуби.
А ако се вярва на правителствените данни, до които са се добрали журналистите от "Медуза", човешкият резерв, от който може да черпи руското министерство на отбраната, възлиза на 33 милиона души. Човешките резерви на Русия няма да се изчерпят, констатира очевидното полковник Кенсиън:
"Това е голяма страна, много по-голяма от Украйна, и разполага с много хора. Ограниченията са политически по характер. Руското ръководство върши това, което прави и украинското - опитва се да прати на фронта колкото се може повече войници, без да налага твърде много жертви и лишения на цивилното население. Затова предлага значителни финансови стимули за доброволците. Затова преди време черпеше от затворническия контингент, привличаше чужденци, сега вече и севернокорейци."
Кенсиън не изключва, че в дългосрочен план корейският фактор може да се засили. Още една неизвестна е иранският фактор на фона на формалния съюз, сключен вчера от Путин и колегата му Масуд Пезешкян. Но от решаващо значение ще са платежоспособността и политическата стабилност на Кремъл.
"На теория руското ръководство може да разпореди нова мобилизация. Първата, от есента на 2022 г., произведе значителен брой войски, които попълниха фронтовата линия. Но реакцията в страната бе силно негативна и е пределно видимо, че Путин се опитва да избегне повторение на тази мярка. Въпросът е наистина докога ще може да продължава със сегашната наборна система. Досега тя е успешна и изненада много хора на Запад. На този етап не бих се обзаложил, че силите на руснаците ще се изчерпят и те ще спрат настъплението си", предпазлив е Марк Кенсиън.