Увеличаването на добива на изкопаеми горива беше част от предизборната кампания на Тръмп, посочва Voice of America. „Бързо ще станем енергийно независими, като увеличим добива на изкопаеми горива. Ще сондираме, докато постигнем целта си”, каза наскоро новоизбраният американски президент Доналд Тръмп.
Администрацията на Джо Байдън инвестира в изграждането на национална мрежа за зареждане на електрически автомобили и работи с демократите в Конгреса за създаването на национална програма за борба с изменението на климата, наречена "Нова зелена сделка". От своя страна, Тръмп твърди, че това всъщност е "нова зелена измама", която той ще прекрати, заедно със субсидиите за електромобилите и по-строгите стандарти за бензиновите двигатели.
Още по време на първия си мандат Тръмп изтегли САЩ от международния пакт за климата. "Парижкото споразумение за климата е поредният пример за това как Вашингтон сключва договори, които поставят САЩ в неизгодно положение”, каза Тръмп през 2017 г.
Поддръжниците му в Конгреса твърдят, че ангажиментът му към петрола и природния газ ще даде възможност на американските производители да се възползват от нарастващите световни енергийни нужди без ограниченията, наложени от климатичните споразумения.
Според някои енергийни анализатори тези промени може да имат по-малко въздействие, отколкото преди 10 години.
"Президентът разполага с широки правомощия да отменя предложени и съществуващи разпоредби. Въпреки това потребителите могат да изберат да закупят автомобил, който вреди по-малко на околната среда, а отделните щати, като например Калифорния, могат да въведат свои собствени разпоредби за емисиите. Въпреки че федералното правителство е изключително мощен инструмент, това не означава, че борбата с климатичните промени е приключила”, каза Зара Ахмед, енергиен анализатор.
Новата администрация има много причини да продължи да се ангажира с възобновяемата енергия.
"Повечето от заводите за акумулатори са построени в щати с републикански губернатори, които не искат тези фабрики да бъдат затворени и работниците да бъдат съкратени. Те искат да продължат да просперират”, посочва Али Заиди от Национален съвет на ООН за климата.
Според анализаторите, ангажиментът на Тръмп към дерегулирането на американския бизнес и изграждането на нови електропроводни линии, може да ускори и развитието на възобновяемата енергия, посочва VOA.