Речта на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп съдържа много послания и предупреждения. В зависимост от това кой как интерпретира нея и фигурата на Тръмп, вероятно всеки ще я запомни по различен начин. Тя е в контекста на американските заявки. Несъмнено ни очаква период на много неизвестни и на много предизвикателства.
Това заяви в студиото на "Тази сутрин" бившата външна министърка Надежда Нейнски.
Според нея тепърва ще се види каква част от тези заявки ще се реализират. И припомни, че и през първия си мандат Тръмп е направил много заявки, но голяма част от тях така и не са се реализирали. Сега обаче бил различен човек, екипът му и светът също.
Според Нейнски заявката на Тръмп да е миротворец се нуждае от съюзници, за да бъде реализирана. Относно териториалните му апетити тя очаква по-скоро икономически, отколкото военни действия. "Ние само гадаем как ще се развие ситуацията. Той казва, че ще въведе извънредно положение. Тогава отпускането на финанси за опазването на границите няма ограничение, допускам, че това е един от мотивите", каза Нейнски.
Тя отбеляза, че в речта си Тръмп е споменал само една чужда държава - Китай. "Спомена я в контекста на Панамския канал и пререфразирам, каза, че са го дали на панамците, не на китайците, и ще си го върнат. Той праив заявка, че няма да допусне в стратегически за САЩ региони Китай да заеме позиции и да е заплаха за националната им сигурност", каза дипломатката.
Нейнски отбеляза, че Тръмп не е споменал Русия в първата си реч като президент, което според нея е неглижиране. Китай бил страната, чието влияние ще бъде ограничавано. Но Тръмп отбелязал, че ще направи всичко възможно да увеличи добива на САЩ на петрол и газ, което индиректно е заплаха за Русия.