Предизвикателствата пред Европа стават повече с идването на 47-ия президент на САЩ – и по отношение на зелените политики, и по отношение на сигурността и отбраната, относно търговската политика и други.
Голямата част от търговията на Стария континент е вътрешнообщностна – в рамките на ЕС, но немалка част от стоките – особено от силните икономики (Германия и др.) се насочват към американския пазар.
След клетвата Доналд Тръмп подписа много документи. Зарече се и че сред мерките, които ще предприеме, са и митата, с които да подсили американските, местни производители, а вносители от други страни да си плащат.
"Може би няма да се стигне до търговска война, но винаги тарифите водят до ръст на инфлацията", посочи в ефира на БНР-Радио София Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ).
Специалистът бе категоричен, че не бива толкова да концентрираме вниманието си върху първите дни и стъпки на Тръмп, по-важното е да следим и първите действия на новата Европейска комисия. Лидерите на Стария континент трябва да вземат решения за повишаване конкурентността на нашите стоки не само спрямо американския пазар, а и в сравнение с Китай.
Това, което се случва отвъд Атлантика, е ясен сигнал, че Европа трябва да се отърси от заблудите, че всичко ще продължи както е било досега. Да намери нов път за отбранителната индустрия, да преформулира зелените политики и регулации.
Очаква се и преразглеждане на някои от европейските цели и ангажименти по отношение на климатичните промени.