„Борислав Сарафов сам се постави в ролята да не изпълни това, което можеше да направи – да постави началото на разчистване на прокуратурата. Той можеше да свърши страшно много полезна работа и да изложи ясно картината на зависимостите, да реагира.“ Това каза адвокат Ина Лулчева.
„Компроматите явно се намират навсякъде. Изглежда основно да са в прокуратурата. Периодично се вадят дела или сигнали, без да се образуват по тях производства, с които се атакуват неудобни към момента хора. Никой не иска да прочисти архивите и да види какво има там, колко дела стоят на трупчета и защо“, коментира Лулчева.
Това според нея дава основания „да считаме, че са верни оплакванията и на Гешев, и на Сарафов за политически влияния„.
Нямаме отговор за атентата срещу Гешев. Нямаме отговор и на не по-малко важен въпрос – на какво основание Сарафов се страхуваше за живота си с твърдения за престъпни наклонности на бившия главен прокурор. Тези два въпроса дори при улична банда отдавна биха били разследвани от едно РПУ, а ние ги оставяме без отговор на най-високите нива, подчерта тя.
Избирането на заместник, след като беше ясно накъде отива процедурата и че няма да има избор на главен прокурор, очевидно е подготовка за следващия и.д., ако не и главен прокурор, заяви Ина Лулчева във връзка с назначаването на Ваня Стефанова.
Относно оттеглената кандидатура на Алексей Трифонов от процедурата за избор на председател на Софийския градски съд тя предположи, че остава впечатлението, че това е станало „за всеки случай, да не стане грешка кого да изберем„.
Основният въпрос в момента е изборът на членове на новия Висшия съдебен съвет, посочи тя.
„Най-важно е към кого ще се стремят политическите сили, кого ще издигнат. Въпросът е, ако от парламентарната квота бъдат избрани действителни професионалисти, после да не се чувстват задължени.“