Заради договори за пътна маркировка, улично осветление и светофари, които са за над 100 млн. лв., дирекция "Управление и анализ на трафика" към Столичната община е феодализирана от нейния директор Димитър Петров. Това заяви председателят на групата на "Продължаваме промяната-Демократична България" ("Спаси София") в Столичния общински съвет (СОС) на брифинг днес в общината заедно с колегите си Андрей Зографски и Стефан Спасов.
По думите на Бонев дирекцията за управление на трафика е една от най-важните в Столичната община с близо 30 служители. Дирекцията трябва да прави анализи, предложения за подобряване на трафика, да извършва одити за пътна безопасност, но, според Бонев, нищо от това не се случва. Дирекцията е феодализирана от Димитър Петров, който е неин директор от 12 години. В нея няма отдели, за да може цялата власт да е концентрирана в един човек и всички да се отчитат само и единствено на него, подчерта Борис Бонев.
Той каза, че в дирекцията липсва ключов експертен потенциал, който трябва да прави схеми за организация на движението, статистически анализи, прогнози за трафика, одити за пътна безопасност и да дава решение за повишаване на пътната безопасност, включително чрез периодични инспекции. Няма назначени експерти, които да могат да извършват тези задължения, посочи общинският съветник. Той каза, че липсват пътен одитор, пътни инженери, светофарни инженери, анализатори на данни и юристи. Тоест основни задължения на тази дирекция не се изпълняват, отбеляза Борис Бонев.
Той допусна, че в УАТ няма отдели и експерти с цел да не се контролира качествено дейността на фирмите, които поддържат маркировката, осветлението и светофарите, чийто общ бюджет надхвърля 100 млн. лв. Бонев съобщи, че по един договорите за поддръжка на уличната маркировка, който е на стойност над 16 млн. лв., са наложени глоби за едва 148 000 лв., или под 1 на сто. "Същевременно имаме казуси, в които 5 часа след като г-н Петров е приел маркировката, тя вече се разпада. Установихме, че няма никакъв анализ дали дейността се извършва качествено. Снимки се правят във вайбър група и без дори да се направи инспекция на място, работата се приема", поясни Бонев.
"Спаси София" изнесоха и смущаващи данни, свързани с осветлението. Бонев съобщи, че договорите с поддържащите фирми позволяват те да бъдат прекратени, ако 2 на сто от лампите в съответния район не светят. "Димитър Петров отговаря за изготвянето на докладите по тези договори. Тяхната стойност за 2 г. е над 25 млн. лв. Наложените глоби за неработещо осветление са 0 лв. Въпреки че съгласно споразумението ако само 2 от 100 лампи не работят, това е основание за развалянето му. Попитайте столичани дали в техните квартали само 2 от 100 лампи не работят?", попита Бонев.