"Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лв., същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ и няма доходност."
Това заяви в интервю за БНР икономистът проф. Гарабед Минасян и опроверга твърдението на финансовия министър Теменужка Петкова от вчера пред Съвета за съвместно управление.
"Значи правим дългове, а поддържаме депозит, за какво ни е този депозит. Тази идея за фискалния резерв възникна за през 1997 г. при финансовата катастрофа, но сега нещата са променени. Винаги, когато има нужда от средства може да се емитира краткосрочен дълг. С този резерв губим всяка година около 200 млн. лв.", посочи проф. Минасян.
По думите му БНБ поддържа валутен резерв от 35 до 40 млрд. евро при и ги държи в първокласни чужди банки с нищожна доходност, "при условие че инвестициите у нас са от 12 до 15 млрд. евро."
"Пари има, въпросът е на организация и на използване на тези пари. Всяка година, последните 3-4 години, като най бедната страна в ЕС изнасяме зад граница чисти капитали, произведени у нас от българските граждани - средногодишно около 8 млрд евро."
Специалистът бе категоричен, че влизането на България в еврозоната зависи от Европейската централна банка (ЕЦБ) и че освен маастрихстките критерии под тях има още 13.
"Най-подходящ момент за влизане в еврозоната е нашият мерак и преди всичко този на управляващите. Иначе тези социологически проучвания показват, че населението далеч не е готово да прегърне идеята за еврозоната, независимо, че се приказва много и се очаква да се случи."
"Всичко зависи доколко ЕЦБ, тя е движещата институция, която решава дали да включи една страна в еврозоната. ЕЦБ следи допълнителни показатели – 13 макроикономически, свързани с оценка на дисбалансите, от тях ние на 3 не изпълняваме по доклада, публикуван преди месец. УС на ЕЦБ трябва да бъде убедена, че страната е готова. Иначе винаги ще намери начини да изтъкне аргументите, които не позволяват. Не съм много убеден, че ЕЦБ е готова да ни приеме в еврозоната", смята икономистът.
Проф. Минасян коментира и изказването на Тръмп и е убеден, че всичко ще отмине, защото практиката показва, че решения се намират.
"Заканата за митата ще се изживее, Европа е показала, че проблеми като се появят, а те ще се появяват, след това отшумяват. През 2008 г. кризата беше неочаквана и се чудихме какво ще стане и дали няма да се разпадне ЕС. После дойде ковид кризата, след нея войната, но виждаме, че се намират решения", убеден е експертът.