Иракският парламент прие три закона, които предизвикват разногласия, включително изменения на закона за личния статут, които според противниците на практика ще узаконят детските бракове, предаде Си Ен Ен.
Измененията дават на ислямските съдилища по-големи правомощия по семейните въпроси, включително брака, развода и наследството.
Активисти твърдят, че това подкопава иракския Закон за личния статус от 1959 г., който унифицира семейното право и установява гаранции за жените.
Поддръжниците на промените, за които се застъпват предимно консервативни шиитски законодатели, ги защитават като средство за привеждане на закона в съответствие с ислямските принципи и за намаляване на западното влияние върху иракската култура.
Понастоящем иракското законодателство определя 18 години като минимална възраст за сключване на брак в повечето случаи.
Промените в закона ще позволят на духовниците да се произнасят в съответствие с тяхното тълкуване на ислямското право, което някои тълкуват като разрешаващо брака на момичета в ранна тийнейджърска възраст - или още на 9 години според школата на Джаафари в ислямското право, следвана от много шиитски религиозни власти в Ирак.
Парламентът прие и общ закон за амнистия, който се разглежда като облагодетелстващ сунитските затворници и който също така се разглежда като даващ пропуск на хора, замесени в корупция и присвояване на средства. Камарата прие и закон за реституция на земята, насочен към решаване на кюрдските териториални претенции.
Интисар ал-Маяли, активистка за правата на човека и член на Иракската женска лига, заяви, че приемането на измененията в закона за гражданското състояние „ще остави катастрофални последици за правата на жените и момичетата чрез браковете на момичетата в ранна възраст, което нарушава правото им на живот като деца, и ще наруши механизмите за защита на жените при развод, попечителство и наследяване“.
Заседанието на парламента приключи в хаос и обвинения в процедурни нарушения.
„Половината от присъстващите на заседанието депутати не гласуваха, което наруши законовия кворум“, заяви парламентарен служител, който поиска името му да не се съобщава, защото не е упълномощен да коментира публично. Той каза, че някои депутати са протестирали шумно, а други са се качили на парламентарната трибуна.
След заседанието редица законодатели се оплакаха от процеса на гласуване, при който и трите спорни закона - всеки от които беше подкрепен от различни блокове - бяха гласувани заедно.
„Що се отнася до закона за гражданското състояние, ние твърдо го подкрепяме и нямаше никакви проблеми с него“, заяви Раид ал Малики, независим депутат.
„Но той беше комбиниран с други закони, за да бъде гласуван заедно... и това може да доведе до обжалване пред Федералния съд," каза още той.
Председателят на парламента Махмуд ал-Машадани похвали приемането на законите като „важна стъпка в процеса на укрепване на правосъдието и организиране на ежедневието на гражданите“.