Украйна разчита на 40-50 хиляди миротворци, които западните партньори могат да разположат в страната в случай на прекратяване на огъня, пише Financial Times, позовавайки се на украински официални лица.
Очаква се британският премиер Кийр Стармър и генералният секретар на НАТО Марк Рюте да обсъдят въпроса на „неофициална среща“ на 3 февруари. В същото време, припомня изданието, досега само балтийските страни ясно са изразили подкрепа за идеята за разполагане на мироопазващи сили. Полша изключи възможността да изпрати свои войски, а германският канцлер Олаф Шолц също е категорично против идеята.
Оценявайки възможния брой мироопазващи сили, FT се позовава на думите на украинския президент Владимир Зеленски, който каза, че ако Европа е сериозна за осигуряване на ефективно възпиране на руската агресия, тогава ще са необходими минимум 200 хиляди войници. Изданието нарича това нереалистично очакване, тъй като то е „много повече от броя на войските, които са участвали в десанта на D-Day по време на Втората световна война“.
Самият Зеленски обаче обясни в интервю за Bloomberg , че думите му за необходимостта от разполагане на 200 хиляди западни миротворци в Украйна са предадени некоректно. Броят на тези миротворци, каза той, трябва да зависи от това колко Украйна ще трябва да намали армията си - това според него е едно от исканията на Владимир Путин.
„Ако намалим армията с 200 хиляди, с 300 хиляди, с 500 хиляди, това означава, че вместо това имаме нужда от други войски в количеството, с което намалихме нашите въоръжени сили“, обясни Зеленски.
Дискусията за разполагането на европейски контингент в Украйна като гаранция за евентуално споразумение за прекратяване на огъня се активизира след срещата на френския президент Еманюел Макрон с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и президента на Украйна Володимир Зеленски в Париж на 7 декември 2024 г. По-късно Ройтерс писа , че анализатори и източници оценяват размера на такъв контингент от 40 до 100 хиляди души, като по-голямата част от силите може да се състои от военнослужещи от Франция, Германия, Италия, Полша и Обединеното кралство.
На 15 януари вестник The Telegraph съобщи , че британският премиер Кийр Стармър и френският президент Еманюел Макрон са започнали да обсъждат възможността за изпращане на британски и френски войници в Украйна, но Стармър все още не е взел окончателно решение.