"Управлението ще трябва да положи усилия, за да оправдае и легитимира своите действия пред една недоверчива публика." Това мнение изрази пред БНР политологът Страхил Делийски.
"Все още нямаме яснота относно програмата на правителството. На базата на тази програма би следвало да си формулираме и очакванията за бюджета. Трудно бихме могли да прогнозираме каква част от желанията на различните играчи ще бъде отразена по отношение на цялостната програма и на публичните финанси.
Нормално е след като имаме редовно правителство, то да иска да прави собствен бюджет, който да отговаря на представите за съответните политики, които ще се провеждат. Бюджетът изразява управленските намерения на едно мнозинство", категоричен е той.
Делийски коментира въпроса около какво са обединени партниращите си политически субекти във властта, след като няма управленска програма.
"Без отговор на този въпрос оставаме с впечатление, че това мнозинство е създадено с оглед на разпределение на властови позиции. Властта не може да бъде цел и смисъл сама по себе си в едно демократично общество. На това правителство предстои да обясни смисълът от собственото си съществуване отвъд конкретните властовите амбиции на отделните участници. Онова, което ще бъде комуникирано като политически приоритети и програмни цели, ще бъде много важно. Ниското доверие към политическите партии прави много проблематично възприемането на което и да е правителство", допълни специалистът.
Най-големият печеливш в сегашната ситуация е ГЕРБ, смята политологът.
"Те трябваше да инициират създаването на мнозинство и правителство като първа политическа сила. Този път успяха. Освен всичко друго и за да покажат на своите избиратели, че могат да упражняват все още власт."
"Може да си пожелаем това, че вече имаме редовно правителство, да не се превърне в проблем", обобщи политологът.